Články - 26.11.2019 17:41

UEFA pripravila nové miesto pre Wengera. Pomáhať má VAR-u

Richard Weinfortner Autor: Richard Weinfortner | Zdroj: huste.tv

Aj v úctyhodnom veku 70 rokov sa stále aktívne špekuluje o futbalovej budúcnosti trénera Arséna Wengera. Ten po dvadsiatich dvoch sezónach opustil Arsenal a okamžite bol spájaný s prácou v Bayerne alebo Dortmunde. Novšie informácie naznačujú, že pri najpopulárnejšej hre sveta by skutočne mohol zotrvať, ale nie v pozícii trénera. Počíta s ním UEFA, ktorá si je vedomá dlhej a náročnej cesty, ktorú ešte budú musieť absolvovať video asistenti rozhodcov k tomu, aby boli nespochybniteľným zdokonalením verdiktov arbitrov počas zápasov.

Medzinárodná futbalová federácia už Wengera vymenovala za nového šéfa globálneho futbalového rozvoja a vo funkcii sa premiérovo uvedie budúci mesiac na výročnom stretnutí v Belfaste. Dlhoročoný rozhodca Mike Riley, ktorý za VAR momentálne do značnej miery odborne zodpovedá, v ňom vidí veľmi vhodného a potrebného spolupracovníka. Wenger bol zavedeniu technologickej novinky naklonený ešte predtým ako ju skutočne do Premier League aplikovali a je tak do značnej miery aj v jeho záujme, aby fungovala čo najlepšie.

Samotný spôsob používania VAR-u je pritom témou. Angličania by radi už teraz veci posúvali vpred a možnosť zoznámiť sa s posudzovaním chcú dopriať aj divákom, zaradiť posudzovanie kontroverzných situácií priamo do vysielania a už v súčasnosti je jednou z mála líg, ktorá ukazuje, prečo bol daný konkrétny moment prehodnotený. Podľa Rileyho je pritom veľmi dôležitá aj práca s časom, koľko prehodnocovanie s videom má trvať. Priznáva, že občas je to pridlhé, obzvlášť keď v kľúčovom momente kúskovanie hry a prestoje jednému tímu mimoriadne nevyhovujú. Práve pre zapracovanie všetkých týchto postrehov a požiadaviek je dôležité, aby v diskusiách nemali zastúpenie len rozhodcovia, ale aj manažéri či hráči.

Richard Weinfortner

Richard Weinfortner

Viac článkov od autora