Články - 08.01.2020 14:34

Ženskému futbalu najviac škodia šlendriánski trávnikári

Richard Weinfortner Autor: Richard Weinfortner | Zdroj: huste.tv/The Sun

Anglické futbalové reprezentantky sa na MS 2019 dostali do semifinále, podobne ako štyri roky predtým. Na klubovej scéne však úspechy neprichádzajú a britský tím vyhral Champions League naposledy v roku 2007. V najaktuálnejšej edícii sa Chelsea, so siedmimi až ôsmimi legionárkami v základnej zostave, prepracovala do štvrťfinále. Celkom logicky sa tak vynára otázka, v čom je problém a Alex Scottová, 140násobná reprezentantka a päťnásobná šampiónka anglickej ligy, má pomerne jasno v jednom z najväčších problémov domácej súťaže. Upozorňuje na otrasnú kvalitu trávnikov, ktorá sa v zimnom období ešte prehlbuje a decembrové či januárové duely sú viac okopávaním oraniska ako futbalom.

V náhradnom termíne sa museli odohrať predvianočné zápasy Birminghamu s Manchestrom United aj Bristolu City s West Hamom a až trikrát sa v prebiehajúcej sezóne stretnutie neuskutočnilo potom, čo rozhodca tesne pred výkopom vyhodnotil terén ako nespôsobilý. To neprospieva renomé Super League a neteší ani samotné družstvá. Tie v nabitom zimnom období navyše "súperia" s mužskými tímami, ktoré ich vytlačia na tréningové a vedľajšie ihriská. Ich kvalita a správa je s hlavným štadiónom neporovnateľná. Keď si aj ľudia v eufórii po svetovom šampionáte našli cestu na ženský futbal, hráčky im neponúkli viac ako brodenie sa zlým trávnikom. Neprekvapí preto, že si viackrát cestu na tribúnu nenájdu.

Futbalistka E. Cuthbertová (Chelsea) počas ligového zápasu
Zdroj: The Sun

Tento svoj pohľad vyrozprávala Scottová v článku, ktorý sama napísala pre denník The Sun. Ako dlhoročná opora národného tímu a Arsenalu je v týchto záležitostiach dobre zorientovaná. Dnes sa navyše vo futbalovom prostredí pohybuje ako moderátorka a redaktorka. Podľa nej si ľudia neuvedomujú, že počasie má obrovský vplyv na ženský futbal, nakoľko nedokážu do trávnika zainvestovať toľko, čo mužské tímy. Príkladom je stav Prenton Parku v zápase Liverpoolu s Chelsea 15. decembra a jeho porovnanie s Anfieldom v ligovom zápase s Watfordom, ktorý sa hral deň predtým. Nehovoriac o tom, že domovský stánok liverpoolskych žien sa nachádza v susednom meste a The Reds sú na ženskej úrovni jednoznačne najslabším družstvom najvyššej súťaže. Európsky šampión a najlepší klub sveta by sa rozhodne mal starať lepšie o všetky svoje kategórie.

Football Association Women's Super League bola verejnosti predstavená pred deviatimi rokmi za pomerne slušného rozruchu, kedy nahradila nie úplne fungujúcu odluku od Premier League. Z Arsenalu, Chelsea či Manchestru City sa stali uznávané tímy v medzinárodnom meradle, ale Nemecko, Francúzsko či Švédsko mali vo všetkých ohľadoch veľký náskok a takýmto spôsobom to bude anglická ženská liga doháňať len ťažko. Division 1 Féminine píše svoju históriu od roku 1974, Damallsvenskan od roku 1988 a Frauen-Bundesliga sa rozbehla na začiatku deväťdesiatych rokov. Anglická liga je stále lepšia od austrálskej či americkej, avšak pri svojich podmienkach ťažko získa veľké hviezdy a tie si veľmi ťažko udržia nasadenie a chuť. Požiadavky pritom nie sú vysoké. Úplne by stačilo, keby všetkých dvanásť družstiev elitnej súťaže malo ihriská so spĺňajúcimi štandardami a mohlo by sa tak hrať celoročne. Pôvodne sa Super League hrala v jednom kalendárnom roku od marca do októbra. V roku 2016 ju pretransformovali podľa mužského vzoru a viaceré "detaily" ostali nevyriešené.

Richard Weinfortner

Richard Weinfortner

Viac článkov od autora