Články - 09.01.2020 09:23

Podiel v Manchestri United získal slovenský finančník

Richard Weinfortner Autor: Richard Weinfortner | Zdroj: huste.tv/sita

Najúspešnejší anglický futbalový klub má čiastočného slovenského vlastníka. Do Manchestru United zainvestovala spoločnosť Krupa Global Investments, ktorá patrí finančníkovi Pavlovi Krúpovi. Za svoj podiel mal zaplatiť približne 870 tisíc eur a médiám medzičasom aj prezradil, prečo sa práve takto rozhodol. V súčasnosti drží asi šesťdesiattisíc akcií, ktoré postupne skupoval tri mesiace.

Manchesterské akcie majú momentálne hodnotu približne 20 dolárov. "Podľa nášho názoru boli akcie Manchestru United hlboko podhodnotené v porovnaní s inými futbalovými klubmi v Európe s podobnou základňou fanúšikov, kultúrou a povedomím o značke, a to na úrovni okolo 16 až 17 dolárov za akciu," cituje Krúpove slová agentúra SITA. Je to následkom dlhodobejších nepresvedčivých výkonov. Šiesty tím minulej sezóny je momentálne len o priečku vyššie, čo je stále ďaleko od pozícií za Sira Alexa Fergusona.

Komerčné výnosy a tržby, aj vďaka veľmi širokej fanúšikovskej základni a povedomí o klube, napriek tomu rastú rýchlo. Podľa minuloročných štúdií je to po Reale Madrid druhý najhodnotnejší futbalový klub Európy. Investičná spoločnosť dodáva, že nejde len o európsky futbalový priestor, ale takto vidí pozíciu United v celosvetovom aj celošportovom ponímaní. Bratislavský rodák neinvestoval do športu prvý raz. Minulý rok získal podiel v Borussii Dortmund. Pozbieral hneď 1,16 milióna akcií a stal sa tak siedmym najväčším akcionárom nemeckého klubu. Oplatilo sa. Akcie sa časom vyšplhali na svoje historické maximum a Krupa Global Investments ich predal, čím svoju investíciu zhodnotil na viac ako 30 percent.

Richard Weinfortner

Richard Weinfortner

Viac článkov od autora