Články - 11.01.2020 19:01

Medzi dlhodobo najderavejšími obranami Anglicka aj Arsenal či Newcastle

Richard Weinfortner Autor: Richard Weinfortner | Zdroj: huste.tv/Facebook

Tabuľka, v ktorej je lepšie nebyť. Tak by sa dali zhrnúť dáta, s ktorými v ostatnom týždni prišiel špecializovaný portál Transfermakrt. Ten sa zameral na ostatných desať rokov a vybral kluby popredných európskych líg, ktoré za toto obdobie inkasovali najviac gólov. Viaceré neprekvapia a ide o stabilných členov spodku tabuľky, ktorí však nezostupujú. V desiatke "najlepších" však je aj zopár prekvapivých klubov, predovšetkým v Anglicku. Kým v desiatke by sme našli taliansky Inter, nemecký Mönchengladbach alebo francúzske Marseille, zvyčajne na nižších pozíciách a vyslovenou hanbou to nie je. Zaujímavý však je Arsenal, ktorý stabilne finišuje medzi tretím až šiestym miestom. Za desať rokov v Premier League pritom dostal šiesty najvyšší počet gólov.

Priemer Londýnčanov vychádza na 1,14 gólu na zápas, za čo môže aj aktuálna sezóna. Počas nej sa veľa hovorí o priepustnej defenzíve, ktorá je veľkou prekážkou pri útoku na popredné priečky Premier League. Nepomohlo ani angažovania Davida Luiza či Kierana Tierneyho, hoci Škót pre zranenie nastúpil zatiaľ len na päť zápasov. Ligové čisté konto v tejto sezóne The Gunners uhájili len štyrikrát a podobne zlé boli aj minulé roky. V dvoch predošlých sezónach inkasovali zhodne 51 gólov. Nastrieľali však vyše sedemdesiat a tento nedostatok tým dokázali do veľkej miery vykompenzovať. Časy, kedy sa v celej sezóne zmestili do štyridsiatky inkasovaných gólov, pritom nie sú také dávne. Petr Čech a Wojciech Szczesny súperili s poprednými ligovými brankármi o to, kto má najviac čistých kont a v sezóne 2015/16 túto štatistiku odchovanec Plzne ovládol.

Celá tabuľka nie je len o Arsenale. Nad ním je ešte pätica mužstiev - West Bromwich, Stoke City, Everton, Newcastle a West Ham. Prítomnosť The Magpies v tejto štatistike slovenského fanúšika neteší. Martin Dúbravka však do klubu prišiel len v júli 2018 a viniť ho za "deravé desaťročie" nie je na mieste. Navyše, nedávno sme sa venovali štatistike, v ktorej kraľoval anglickému futbalu počtom úspešných zákrokov a zjavný bol aj zlepšený priemer inkasovaných gólov na zápas od jeho príchodu. Celkom zaujímavým zjavom sú Kladivári, ktorí od roku 2010 stihli obsadiť posledné miesto, vypadnúť, vrátiť sa a balansovať medzi siedmym a trinástym miestom. Cez päťdesiat či šesťdesiat gólov však dostával pravidelne a otázka skôr stála, koľko ich dokáže nastrieľať. Tragikomická je pozícia Stoke, ktorý bol za ostatnú dekádu súčasťou elitnej súťaže len osem sezón, no dostal počas nich 447 gólov.

Podobnú štatistiku v nemeckej Bundeslige ovládli Brémy s priemerom 1,8 gólu na zápas. Za nimi skončil Hoffenheim, Mainz a Hannover. V taliansku je prvá päťka obsadená Janovom, Udinese, Cagliari, Chievom Verona a Bolognou, v najvyššej francúzskej súťaži to najviac padalo do brány Toulouse a po ňom nasleduje Rennes, Nice, Montpellier a Bordeaux.

Richard Weinfortner

Richard Weinfortner

Viac článkov od autora