Články - 31.01.2020 08:52

Nádejného anglického reprezentanta pokazil nevydarený prestup

Richard Weinfortner Autor: Richard Weinfortner | Zdroj: huste.tv/youtube

Saido Berahino bol pred piatimi rokmi považovaný za jeden z najväčších talentov anglickej futbalovej Premier League a predpovedali mu mimoriadne žiarivú budúcnosť. O všetkom malo rozhodnúť to, kam z West Bromwichu prestúpi a ako sa v novom klube uchytí. Najviac sa písalo o Tottenhame, avšak transfer stroskotal a samotný hráč tvrdí, že sa cez to stále nepreniesol a jeho kariéra tým zásadne utrpela.

West Brom odmietol dve ponuky Spurs pred koncom letného prestupového obdobia a Berahino sa cez Twitter vyjadril, že v klube prezidenta Jeremyho Peacea už nikdy nenastúpi. "Ľutujem každý jeden moment z toho obdobia. Nezvládol som to," priznal s odstupom času v rozhovore pre BBC. Veľa sa hovorilo aj o tom, že by rodák z Burundi mohol reprezentovať Anglicko, lenže po tomto nedotiahnutom prestupe prežil biedny rok u The Hawthorns so štyrmi gólmi počas 31 kôl. Klub ho následne preradil do rezervy a nakoniec dospel k rozhodnutiu, že bude lepšie sa ho zbaviť. Záujemcovia však už neboli z kategórie žiarivých a za 13 miliónov libier sa sťahoval do Stoke City.

"Nevedel som, čo so sebou. Nechal som sa zviezť všetkým humbukom okolo seba a namiesto toho, aby som veci naozaj riešil, sa mi vymkli z rúk. Bol som veľmi emotívny a zaujímalo ma len to, aká môže byť moja kariéra," povedal dnes už 26-ročný útočník, ktorý pôsobí v belgickom SV Zulte Waregem. V období prestupu medzi anglickými celkami mu navyše antidopingová kontrola našla v krvi zakázané látky, po vypršaní trestu sa vrátil totálne mimo formy a svoj prvý gól za "hrnčiarov" strelil až vo svojom 35. zápase v ich farbách. Pôsobenie v Anglicku mu definitívne skončilo v auguste 2019, kedy prestúpil do Belgicka.

Až v Západnom Flámsku sa mu pod trénerom Franckym Durym darí obnoviť svoju kariéru a učí sa preberať za seba zodpovednosť na ihrisku aj mimo neho: "Vrátila sa mi láska k tomuto športu, obnovila sa vášeň a veľmi veľa som sa naučil," V pätnástich doterajších zápasoch strelil päť gólov, vysporiadal sa aj s mesačnou absenciou pre zranenie a že dospel, je cítiť aj v reprezentácii Burundi. Ako opora tímu a kapitán pomohol k premiérovej kvalifikácii na hlavný turnaj Afrického pohára národov. Sám o sebe hovorí, že je rozvážnejší, dospelejší a verí, že o ňom ešte bude počuť na väčších futbalových fórach. Len či najlepšie obdobie nemá už za sebou.

Richard Weinfortner

Richard Weinfortner

Viac článkov od autora