Články - 03.02.2020 22:03

Nová posila United má veľké srdce. Nezabúda na svoje korene

Richard Weinfortner Autor: Richard Weinfortner | Zdroj: huste.tv/youtube

Hoci sa sám prepracoval z ťažkých podmienok a dostal sa oveľa ďalej ako drvivá väčšina jeho rodákov, nikdy nezabudol na to, odkiaľ vyšiel. Nigérijský futbalista Odion Ighalo si v Európe spravil meno najmä svojím pôsobením v Granade a Watforde. V januári 2017 prijal finančne atraktívnu ponuku z čínskeho klubu Čchang-čchun Ja-tchaj, ale zarobené peniaze nevyužíval na lukratívny život. Veľkú časť z nich posielal do vlasti. Na predmestí Lagosu dokonca vďaka nemu vyrástol sirotinec, do ktorého pravidelne investuje nemalé finančné prostriedky.

Ighalo vyrástol v meste Ajegunle a pri príležitosti svojho návratu z Číny do Premier League, si zaspomínal na svoju mladosť. "Detstvo v Ajegunle bolo veľmi náročné a prisahal som, že ak sa cez to dostanem, vrátim spoločnosti to, čo do mňa investovala. Pasovali sme sa s ťažkými životnými situáciami, ale celý život som mal oboch rodičov po svojom boku. Siroty to majú mnohonásobne ťažšie a je mi obrovským potešením, že som dostal privilégium vniesť trochu svetla do ich života," povedal tridsaťročný futbalista, ktorý sa do Európy dostal vo svojich sedemnástich rokoch. Podľa odhadov v médiách, výstavba a zariadenie sociálneho zariadenia ho vyšlo približne na milión libier a žije v ňom asi štyridsať detí. Kým dovŕšia osemnásty rok života, je im zabezpečené ubytovanie, starostlivosť, vzdelanie a aj športové aktivity.

Slávnostného otvorenia sa reprezentant Nigérie zúčastnil aj s niekoľkými svojimi spoluhráčmi z národného tímu. Logom sirotinca je kľačiaci a modliaci sa útočník. Pri ňom je vyobrazené motto "Boh je všemohúci". "Snívam o zlepšovaní životov ostatných a toto je rozhodne krok správnym smerom. Verím, že životy ľudí sa budú meniť k lepšiemu a v podobnom duchu budú pokračovať aj deti, ktoré sú lídrami zajtrajškov," povedal. Domov pre deti bez rodičov zďaleka nie je jedinou investíciou v Nigérii, ktorú tento futbalista spravil. V minulosti už nemalé čiastky zo svojho zárobku poslal na opravu škôl, vdovám a ďalším ľuďom, ktorí žijú pod hranicou chudoby.

Richard Weinfortner

Richard Weinfortner

Viac článkov od autora