Články - 18.03.2020 21:36

Premier League neuvedie nikoho do siene slávy. Koho ukrátila?

Richard Weinfortner Autor: Richard Weinfortner | Zdroj: huste.tv/Twitter

Najvyššia anglická futbalová súťaž pred časom oznámila, že v závere aktuálnej sezóny spúšťa vlastnú Sieň slávy. Zaradení do nej budú hráči, ktorých kariéru zdobil výnimočný talent a technické schopnosti. Hneď inauguračný ročník sa však po zvážení všetkých bezpečnostných rizík ruší a exkluzívna spoločnosť ostane pravdepodobne prvý rok prázdna. Vo štvrtok pritom mala verejnosť spoznať dve mená, ktoré budú zaradené medzi "nesmrteľných" v rámci Premier League a vo všeobecnosti sa očakávalo, že pôjde o niektorého futbalistu, ktorý už je členom Anglickej futbalovej siene slávy. Tá funguje od roku 2002.

Základnými podmienkami pre laureáta je už ukončená aktívna hráčska kariéra a výrazná stopa, ktorú zanechal na Ostrovoch. Do úvahy sa pritom majú brať výlučne činy, štatistiky a výkony, ktorými sa prezentoval v Premier League. Podľa všetkých odhadov, prvými dvomi členmi mali byť futbalisti, ktorí najväčšiu slávu svojej kariéry žali na prelome milénií. Početne zastúpení sú preto kandidáti z Arsenalu či Manchestru United, ale do úvahy pripadali aj klubové legendy Chelsea.

V kuloároch sa najviac šepkalo o Alanovi Shearerovi, ktorý je s 260 gólmi najlepším strelcom v histórii súťaže. Preto sa vo všeobecnosti očakáva, že by mal byť medzi prvými členmi Siene slávy, ak nie vôbec prvým. Na bývalého elitného útočníka z radov Southamptonu, Blackburnu či Newcastlu kompetentní určite mysleli, no stávkové kancelárie po februárovom predstavení tejto exkluzívnej spoločnosti najviac favorizovali Thierryho Henryho a Ryana Giggsa. Prvý menovaný žiaril v rokoch 1999 až 2007 v drese Arsenalu a práve v tomto období bol považovaný za jedného z najlepších útočníkov sveta. Na rozdiel od waleskej legendy však značnú časť kariéry absolvoval mimo Británie. Giggs bol ako hráč pri trinástich majstrovských tituloch Manchestru United a kraľuje aj historickej ligovej štatistike v počte gólových asistencií.

Medzi tohtoročnými laureátmi sú viacerí členovia slávnej manchesterskej generácie, ktorá v rokoch 1992 až 2013 brala jeden titul za druhým. Reč je o Paulovi Scholesovi, Royovi Keaneovi a Davidovi Beckhamovi. Všetci traja sú zároveň členmi aj Siene slávy anglického futbalu a tá v rámci Premier League by v dohľadnej dobe mohla nasledovať. Vzhľadom na obmedzené možnosti v rámci jedného roka sa však zdá, že si ešte budú musieť počkať. Podobne tak aj bývalé hviezdy Arsenalu, ako Patrick Vieira či Denis Bergkamp. Zabúdať netreba ani na Chelsea, ktorá brala päť titulov v novodobých dejinách súťaže. Nemalý podiel na tom mal Frank Lampard a John Terry.

Richard Weinfortner

Richard Weinfortner

Viac článkov od autora