Články - 19.03.2020 12:41

Počítač predpovedal výsledky Premier League, ak by sa dohrala

Richard Weinfortner Autor: Richard Weinfortner | Zdroj: huste.tv

V dnešnej dobe nie je ničím ojedinelým, že pred sezónou alebo počas nej dostane slovo počítač, ktorý má predpovedať víťaza ligy, konkrétneho duelu alebo turnaja. Futbalová sezóna sa zastavila v čase, kedy by mal nejeden "gamer" chuť dohrať to a pokúsiť sa pritom osud zlomiť v prospech niektorého mužstva. Angličania pustili k slovu aj superpočítač, ktorý analyzoval ostávajúci deväťkolový program a predpovedal, ako by to celé dopadlo, ak by sa koronavírus prihlásil o slovo až v máji alebo júni.

Miestenky do pohárovej Európy by podľa prepočtov ostali rozdané tak, ako boli pred prerušením. Prvenstvo by už Liverpool z rúk nepustil, stal by sa anglickým majstrom a strieborné umiestnenie by pripadlo Manchestru City. Elitnú štvorku by doplnil Leicester City s Chelsea. Keďže v modrej časti Manchestru sa pre zákaz pohárová Európa hrať možno nebude, miestenka do Champions League by sa posunula piatemu celku. Počítač tvrdí, že by ním bol Manchester United, ktorý by za sebou udržal Wolverhampton. City sa však ešte hodlajú súdiť a na záver je priskoro.

Tottenham by mal vo svojich silách posun na siedme miesto pred Sheffield United, kým jeho severolondýnsky rival Arsenal by kotvil na veľmi neuspokojivom deviatom mieste. Elitnú desiatku by v tejto alternatívnej realite uzavrel Everton, ktorý by si tak polepšil oproti súčasnosti o dve pozície. Zaujímavé sú prepočty aj na chvoste. Reálna hrozba zostupu visela hneď nad šesticou mužstiev a systém vypočítal, že by smútok zavládol v Bournemouthe, Aston Ville a v Norwichi. Práve tieto tri tímy sú na dne aj v súčasnosti, hoci prvý spomenutý zaostáva len o skóre za Watfordom a West Hamom.

Superpočítačový prepočet poradia 2019/20 bez Covid-19:
1. Liverpool FC
2. Manchester City
3. Leicester City
4. Chelsea
5. Manchester United
6. Wolverhamoton Wanderers
7. Tottenham Hotspur
8. Sheffield United
9. Arsenal
10. Everton
11. Burnley
12. Newcastle United
13. Crystal Palace
14. Southampton
15. West Ham United
16. Brighton & Howe
17. Watford
18. AFC Bournemouth
19. Aston Villa
20. Norwich City

Aké vierohodné sú tieto superpočítačové prognózy z Anglicka, možno porovnať s júnovými počtami, kedy bolo cieľom uhádnuť poradie mužstiev ešte pred vypuknutím ligových bojov v ročníku 2019/20. Šampiónom sa mal stať Manchester City, od Tottenhamu sa očakával titulový útok s bronzovým koncom a Leicesteru City bola predpovedaná desiata priečka. Odlišnosti sú aj na chvoste. Tam systém videl napríklad Sheffield United, ktorý nakoniec siahal na pohárové miestenky, kým Bournemouth aj Watford mali byť vzdialení oveľa bezpečnejšie.

Letná predpoveď konečného poradia mužstiev:
1. Manchester City (2.)
2. Liverpool FC (1.)
3. Tottenham Hotspur (8.)
4. Chelsea (4.)
5. Manchester United (5.)
6. Arsenal (9.)
7. Wolverhampton (6.)
8. Newcastle United (13.)
9. Everton (12.)
10. Leicester City (3.)
11. West Ham United (16.)
12. Watford (17.)
13. Southampton (14.)
14. Crystal Palace (11.)
15. AFC Bournemouth (18.)
16. Aston Villa (19.)
17. Brighton & Howe (15.)
18. Burnley (10.)
19. Norwich City (20.)
20. Sheffield United (7.)
(* v zátvorke je uvedená pozícia po 29 kolách)

Richard Weinfortner

Richard Weinfortner

Viac článkov od autora