Články - 10.04.2020 10:18

Slávny komentátor haní verejnoprávnu televíziu

Richard Weinfortner Autor: Richard Weinfortner | Zdroj: huste.tv/The Times

Vždy je veľmi citlivou témou, keď zvažuje zamestnávateľ nahradenie skúseného a dlhoročného člena tímu mladším. Britská verejnoprávna BBC k takémuto kroku pristúpila v súvislosti so skúseným a obľúbeným komentátorom Alanom Greenom. 67-ročná legenda je súčasťou tejto redakcie od roku 1975, kedy sa postupne prepracovával z nižších a pomocných pozícií až na miesto komentátorskej jednotky. Svoj prvý svetový šampionát odkomentoval ešte na začiatku osemdesiatych rokov a šlo o turnaj v Španielsku. Jeho hlas sprevádzal anglických fanúšikov množstvom veľkých futbalových duelov, naživo bol napríklad aj pri tragédii na Hillsborough a nebál sa ani nových výziev. Komentoval napríklad niekoľko turnajov na konzolových hrách.

V súčasnosti ho však BBC tlačí do "polodôchodku", aspoň tak to rodák zo severoírskeho Belfastu pociťuje. Podľa neho sa v súčasnosti viac preferujú komentátori, ktorí do diania vnášajú humor, nadľahčujú situácie a prístup čoskoro sedemdesiatnika je považovaný za zastaralý. Po aktuálnej sezóne mu navyše vyprší kontrakt v rozhlase a jeho predlžovanie nie je na pláne. "Prejavili mi pramálo rešpektu v období môjho končenia. Mieša sa preto vo mne pocit sklamania a hnevu a nemyslím si, že je to z ich strany opodstatnené," posťažoval sa Green pre denník The Times.

Pred časom mu pritom zamestnávateľ mal oznámiť, že príliš nenapĺňa požadovaný komentátorský profil, no bol odhodlaný na sebe zapracovať a veľa vecí vo svojom komentovaní pozmenil. Ako však je zrejmé, nie dostatočne. "Obľubujú nových ľudí a kľúčovou požiadavkou je momentálne žartovanie. Je to pre mňa veľmi nepríjemná situácia," povedal s tým, že najviac ho mrzí strata prenosov z Champions League. Jej zápasy boli preňho každoročným vrcholom sezóny, no počas ročníka 2019/20 ho vysielateľ "odsunul" k bežným ligovým duelom a tie prestížnejšie komentuje mladá krv.

Richard Weinfortner

Richard Weinfortner

Viac článkov od autora