Články - 03.05.2020 22:52

Zvyšok Premier League v Austrálii? Kluby sú tomu otvorené

Richard Weinfortner Autor: Richard Weinfortner | Zdroj: huste.tv

Anglický futbal vo svojom "Projekte reštart" prezradil, že bude potrebovať aspoň desať štadiónov na to, aby sa zvyšných deväť kôl Premier League mohlo dohrať. V úplne prvotnom návrhu šlo o desať z dvadsiatich domovských stánkov účastníkov najvyššej súťaže, vzápätí prišiel dodatok, podľa ktorého to nemusia byť výlučne štadióny najlepších celkov, ale pokojne aj druholigistov či dokonca niektoré treťoligové. Teraz prichádza povestný plán B a geografický okruh sa šialene rozšíril. Jedna z najlepších európskych líg by mohla záver ročníka 2019/20 napísať v Austrálii. S nápadom prišli pôvodne protinožci a medzi fanúšikmi sa šíril ako položart. Lenže odvtedy naň reagovali viacerí čelní predstavitelia ligy aj FA a za totálny nezmysel to nepovažujú ani mužstvá.

Celkom ide o 92 zápasov, ktoré treba dohrať najmä pre ekonomicko-právnu situáciu. V opačnom prípade budú jednotlivé kluby hlásiť obrovské straty a televízni vysielatelia avizovali, že budú pýtať naspäť financie za vysielacie práva. Popri tom sa o slovo budú hlásiť nespokojní partneri a sponzori Premier League a celé by to mohlo mať hrôzostrašné následky. Topiaci sa chytá aj slamky a aktuálna predstava hovorí o dokončení ligy na izolovanom mieste a za zatvorenými dverami. Senátor z mesta Perth ochotne ponúka tento západný austrálsky breh s dvomi miliónmi obyvateľov. Apeloval už aj na tamojšiu vládu a Ministerstvo Športu, aby sa činili a podali Angličanom pomocnú ruku.

Veľká Británia je počtom infikovaných ľudí jednou z piatich najviac zasiahnutých krajín sveta, kým Austrálčania hlásia necelých sedemtisíc potvrdených prípadov a od začiatku apríla sa krivku nárastu počtu chorých podarilo dostať do kontrolovanejšieho tvaru. Arsenal či Liverpool zvyknú voliť austrálsky kontinent za miesto svojej letnej tour, Crystal Palace aj West Ham sa tam chystali tento rok. Letné počasie a klímu v tejto oblasti majú tak tieto celky odskúšané, vyhovuje a nevidia dôvod, prečo takúto možnosť neprijať. Samotný Perth ponúka hneď štyri štadióny, na ktorých by sa mohlo hrať. Ide o 65-tisícový Optus Stadium, ktorý je počas roka domovom futbalových West Coast Eagles a kriketovej reprezentácie. 20-tisícový Perth Oval je domovským stánkom Perth Glory FC a austrálskej futbalovej reprezentácie a okrem toho sa ponúka aj 24-tisícový kriketový štadión WACA a 16-tisícová Joondalup Arena, na ktorej sa hráva rugby či austrálsky futbal.

Perth sa pýši titulom "najizolovanejšie mesto sveta", čo teraz prichádza veľmi vhod a pokiaľ by bol skutočne dejiskom vyše deväťdesiatky zápasov Premier League, nakoplo by to po ťažkých časoch aj jeho ekonomiku. Podľa anglických médií sa pracovalo s podobným plánom aj v súvislosti s Katarom, ktorý je zase obľúbeným zimným útočiskom popredných futbalových tímov z Európy a rovnako by vedel pre dvadsať mužstiev z Británie pripraviť perfektné podmienky. Treťou alternatívou bola Malta. Tá síce vyšším počtom veľkých štadiónov nedisponuje, ale pri dvetisíckilometrovej vzdialenosti od britských hraníc sa počítalo s rozumne naplánovanými presunmi.

Richard Weinfortner

Richard Weinfortner

Viac článkov od autora