Články - 14.06.2020 14:01

Za štyri desaťročia trénovania nezískal žiadnu trofej - nový asistent Guardiolu

Richard Weinfortner Autor: Richard Weinfortner | Zdroj: huste.tv

Šport je do veľkej miery o výsledkoch a do lepšej a kvalitnejšej spoločnosti vás posúva najmä to, že uspejete na menšom poli. Nie je to však zákonitá podmienka. Dôkazom je zaujímavý príbeh španielskeho trénera Juanmu Lilla. Ten sa koučovaniu venuje už dlhých 37 rokov a doteraz nevyhral jedinú trofej. Napriek tomu sa dostal do zaujímavej pozície asistenta trénera Manchestru City, ktorý plánuje pokračovať vo veľkej žatve pohárov. Už len za ostatných desať rokov ich pozbieral 14.

Lillo sa trénerskému remeslu začal venovať v roku 1988, kedy sa upísal druholigovému CD Mirandés. Časom zasadol na trénerskú stoličku aj v Salamance, Oviede, Tenerife, Zaragoze, Reale Sociedad, Almeríi, Vissel Kobe, v Atléticu Nacional a funkciu asistenta trénera plnil v Seville či pri národnom mužstve Čile. Všetko aj napriek tomu, že so žiadnym z týchto celkov nedokázal vyhrať žiadnu súťaž, menšiu ani väčšiu, a v každej funkcii sa priemerne zdržal asi rok.

Rodák zo severného pobrežia Španielska bude v ostrom kontraste so svojím krajanom Guardiolom, ktorý už bral titul v Španielsku, Nemecku aj Anglicku a je považovaný za jedného z najlepších manažérov sveta. Sám však na Lillovi vyzdvihuje výnimočný prístup k futbalu, chápanie hry a sľubuje si od neho obrovský prínos aj do radov Manchestru City. Prvý kontakt tejto dvojice pritom nastal, keď v roku 1996 Lillovo Oviedo podľahlo Barcelone 2:4. Vtedy ešte hráč Kataláncov sa šiel po stretnutí so svojím sokom porozprávať a odvtedy sa viackrát snažil o jeho príchod do Barcy či Manchestru. V lete 2020 mu to konečne vyšlo a bude zaujímavé sledovať, akým prínosom bude 54-ročný svetobežník v Anglicku. Svojho času bol najmladším trénerom v histórii La Ligy, no odvtedy uplynulo už štvrťstoročie.

Richard Weinfortner

Richard Weinfortner

Viac článkov od autora