Články - 23.06.2020 11:20

Tretíkrát za sebou 5:0, ale TOTO prebilo všetko

Tomáš Magáth Autor: Tomáš Magáth | Zdroj: huste/sita

Nepríjemný incident v pondelok večer poznačil duel najvyššej anglickej futbalovej súťaže medzi Manchestrom City a tímom FC Burnley. Hladký triumf domácich 5:0 nikto nerieši, celý svet však obletela iniciatíva fanúšikov hostí.

Ponad manchesterský Etihad Stadium totiž v úvode duelu preletelo lietadlo, za ktorým vial nápis "White Lives Matter Burnley" (Na bielych životoch záleží, pozn.). Priaznivci hostí sa takouto formou rozhodli kritizovať aktivitu vedenia Premier League na podporu protirasistickej iniciatívy "Black Lives Matter" (Na čiernych životoch záleží, pozn.).

Vedenie hosťujúceho klubu síce malo indície o chystanej akcii fanúšikov, dokonca sa pokúsilo zabrániť štartu uvedeného reklamného lietadla, no bez úspechu. "Všetci sa za to veľmi hanbíme," povedal po súboji kapitán hostí Ben Mee. Aj uvedený incident sa podľa neho podpísal pod vysokú prehru na pôde druhého tímu tabuľky.

Už počas polčasovej prestávky vedenie hosťujúceho klubu vydalo tlačovú správu, v ktorej sa ospravedlnilo za "ofenzívny nápis". "Ani okrajovo nereprezentuje postoje klubu Burnley FC. S príslušnými úradmi budeme úzko spolupracovať na identifikácii previnilcov a udelíme im doživotný zákaz vstupu na naše zápasy," uvádza sa v stanovisku hostí. "Aj takouto formou sa chceme ospravedlniť vedeniu súťaže, domácemu klubu aj všetkým ľuďom, ktorí iniciatívu Black Lives Matter podporujú a hlásajú."

Pred zápasom sa všetci účastníci duelu zapojili do uvedenej iniciatívy, keď si symbolicky na desať sekúnd kľakli na jedno koleno.

Manchester City si pondelkovým ziskom troch bodov udržal aspoň matematickú šancu na titul, ku ktorému však má veľmi blízko FC Liverpool, pretože osem kôl pred koncom má náskok 20 bodov pred CItizens.