Články - 25.06.2020 22:49

Community Shield možno s fanúšikmi ako skúšobný zápas

Richard Weinfortner Autor: Richard Weinfortner | Zdroj: huste.tv/youtube

V auguste sa má už po 98. raz bojovať o prestížnu trofej v tvare štítu, ktorú tradične získava buď to víťaz FA Cupu alebo majster Anglicka z uplynulej sezóny. FA pritom vážne zvažuje, že by to mohol byť skúšobný zápas aj pre vpúšťanie fanúšikov na tribúny. Stále pritom nie je isté, či sa vypredaných štadiónov vôbec dočkáme v úvode ročníka 2020/21 a či sa náhodou opätovne o slovo neprihlási koronavírus. Wembley, pravidelné dejisko Community Shield, je však štadiónom, ktorý ponúka podmienky na potrebné opatrenia pri prítomnosti obmedzeného počtu priaznivcov, no pri polovičnej zaplnenosti je stále reč o 45 tisícoch ľudí.

Možností je aj preto veľa. Najpesimistickejšie hovoria, že by sa boj o anglický superpohár nemusel uskutočniť vôbec. Kompromisnejšie znie riešenie, že by sa konfrontácia uskutočnila na menšom, no stále dostatočne modernom štadióne. Ten pritom môže a nemusí byť na Britských ostrovoch. Všetko bude záležať aj od vývoja bezpečnostnej a zdravotnej situácie v krajine, ktorá každodenne hlási približne tisíc nových prípadov. Na začiatok budúceho týždňa je pritom naplánované veľké stretnutie, na ktorom budú kluby rokovať o púšťaní fanúšikov na tribúny a predkladať sa budú konkrétne návrhy postupov, ako sa to bude diať.

Odhady čelných predstaviteľov ligy sú zatiaľ optimistické. Nová sezóna by mohla začať v septembri a diváci na nej absentovať nebudú. Aj preto môže byť potrebné, aby sa Community Shield stal akýmsi "skúšobným" zápasom a v praxi sa počas neho odskúšali všetky opatrenia a zmeny. Pokiaľ by nariadené vzdialenosti medzi fanúšikmi boli znížené z dvoch metrov na jeden, dá sa počítať s 50-percentným naplnením štadiónov. V prípade Chelsea, Manchestru United, Manchestru City, Arsenalu či Liverpoolu by to znamenalo dvadsať až vyše tridsaťtisícovú kulisu a nepochybnú zmenu k lepšiemu oproti súčasnej atmosfére, prehrávanej z reproduktorov.

Richard Weinfortner

Richard Weinfortner

Viac článkov od autora