Články - 06.07.2020 18:47

VAR hral celú sezónu proti nám, vyčísľuje nahnevaný West Ham

Richard Weinfortner Autor: Richard Weinfortner | Zdroj: huste.tv/The Sun

Chybné verdikty pri súbojoch v pokutovom území sa objavujú, rovnako arbiter občas zle vyhodnotí stret v strede poľa. Naopak, ofsajdové situácie sa vymeriavajú na milimeter presne. Video asistent rozhodcu má stále v anglickej Premier League veľa odporcov a medzi najväčších sa radí West Ham United. Ten už viackrát zvládol obstarať záchranu cez obraty alebo góly v samom závere sezóny, no tento rok je v problémoch opäť. Pred sebou má ešte päť duelov a visí tesne nad zostupovou priekopou. V čom však "kladivári" majú veľmi jasno, je počet bodov, o ktoré ich videotechnológia obrala.

Pre denník The Sun sa na túto tému rozrozprával najmä krídelník Michail Antonio, ktorý priznáva, že VAR za ostatné mesiace priam znenávidel, keďže priveľa vecí poslal nepriaznivým smerom. "Spoločne so Sheffieldom United sme najviac negatívne zasiahnutým mužstvom Premier League, pokiaľ ide o zásahy VAR-u," predostrel jednoznačné stanovisko tridsaťročný rodák z Londýna a pokračoval: "Zavedený bol, aby redukoval počet nevinných chýb rozhodcov počas zápasu, ale neopravil ich stopercentne, navyše pridal svoje nedostatky. Rozhodca na trávniku bol nahradený 'krabicou' vo vzdialenom centre v Stockley Parku, ktorú vnímam ako nejaké pohrebisko z doby bronzovej. Možno raz nájdu pozostatky kostí klubov z Premier League, ktoré budú zasypané neoprávnenými verdiktami, ktoré ich poslali do priepasti," metaforicky odľahčil tému.

Antoniovi navyše vadí aj skúšanie trpezlivosti fanúšikov. V zápase proti Chelsea trvalo dlhé štyri minúty, kým prišiel verdikt od VAR-u a oznámil, že gól Tomáša Součeka neplatí. Opísal to ako veľmi bizarnú situáciu, keď všetci po sebe hľadeli na prázdnom štadióne a netrpezlivo očakávali rozhodnutie modernej technológie, ktoré neprichádzalo až trápne dlho. Aby toho nebolo málo, gól neplatil práve preto, že Antonio ležal v ofsajde, tvárou odvrátenou od hry a nereagoval na letiacu loptu. "Videoasistenta zaviedli, aby boli verdikty rozhodcu stopercentné, ale to sa nestalo. V skutočnosti len nahradili úsudok rozhodcu na ihrisku úsudkom iného človeka pri obrazovke," povedal na margo spomenutého zápasu, v ktorom navyše video odobralo "kladivárom" pokutový kop a krídelník Antonio, ktorý je v klube už päť rokov, vyzdvihuje obrovskú nezlomnosť. Napriek všetkému prišlo dôležité víťazstvo nad favoritom 3:2.

Zároveň konštatuje, že technológia je celú sezónu proti West Hamu a už počas úvodného stretnutia k tejto novinke boli vypichnuté viaceré verdikty, pri ktorých sa usúdilo, že napriek videu neboli vyhodnotené správne respektíve sa k nim mohlo pristúpiť oveľa citlivejšie. Celkovo denník The Sun napočítal jedenásť rozhodnutí, ktoré počas sezóny 2019/20 prísne znevýhodnili West Ham a viaceré mali za následok stratu bodov. Celkovo v predmetných dueloch zverenci Manuela Pellegriniho respektíve Davida Moyesa prišli o 11 bodov. Pokiaľ by dnes boli na ich konte, namiesto šestnásteho miesta by boli dvanásti. Za všetky možno spomenúť prvé kolo a prísne zopakovanú penaltu Sergia Agüera, pretože Declan Rice spravil "prešľap" pri vbiehaní do šestnástky. V siedmom kole bol pôvodne ofsajdový gól Bournemouthu očistený a zrodila sa vďaka tomu remíza 2:2, o týždeň neskôr dodatočne platil víťazný gól Cystalu Palace. Na konci novembra West Hamu o milimetre odobrali vyrovnávajúci gól v závere zápasu proti Tottenhamu, januárové vyrovnanie proti Sheffieldu neplatilo pre jemný kontakt s rukou hráča, ktorý realizoval finálnu prihrávku. V marci odvolali ofsajd pri víťaznom góle Arsenalu a ironickou "čerešničkou" bol ofsajdový verdikt pri ležiacom Antoniovi.

Richard Weinfortner

Richard Weinfortner

Viac článkov od autora