Články - 17.07.2020 13:19

Karta sa obrátila, City sa dožadujú oficiálneho ospravedlnenia

Richard Weinfortner Autor: Richard Weinfortner | Zdroj: huste.tv/BBC

Dlhý čas sa na Manchester City nahliadalo ako na hriešnikov a špekulovalo sa o tom, ako obhajcu titulu ovplyvní fakt, že si nebude môcť zahrať v Lige majstrov. Dôvodom malo byť vážne porušenie pravidiel finančnej fair play, no vedenie anglického klubu sa nevzdalo, zabojovalo na Arbitrážnom súde a ten mu dal za pravdu. Finančné operácie v rokoch 2012 až 2016 mali pôvodne popri dvojročnom dištanci zo všetkých medzinárodných súťaží viesť aj k pokute 27 miliónov libier. Ich opätovné preskúmanie však City "vrátilo" do pohárovej Európy a všetko skončilo len finančným postihom vo výške 9 miliónov libier. Počas celého tohto neistého obdobia manažér Pep Guardiola chválil prácu majiteľov a vedenia klubu a odvážne vyslovoval presvedčenie, že žiaden podvod nespravili.

Keď dali španielskemu koučovi a celému klubu za pravdu aj orgány, ktoré sa problémom do detailov zaoberali, slovo si vzal opäť. "Všetci manažéri by mali vedieť, že nás to skutočne poškodilo a mali by sme obdržať oficiálne ospravedlnenie. Som neskutočne šťastný, že všetky tie veci, ktoré ľudia o našom klube narozprávali, sa ukázali ako nepravdivé," povedal na tlačovej konferencii reagujúc na slová Josého Mourinha. Ten ako prvý skritizoval komisiu, ktorá evidentne chybne vymerala manchesterskému tímu trest a nebyť odvolania, verdikt by bol dnes právoplatný a jeden z najlepších európskych tímov by na vrcholnom fóre chýbal.


Mužstvo z Etihad Stadium po reštarte vyhralo šesť z deviatich zápasov a nastrieľalo pritom 27 gólov

Celá podstata problému bola po novom klasifikovaná ako uvádzanie akciových fondov ako sponzorských príspevkov. Účtovnícka chyba viedla k pokute, ale reči o vážnych podvodoch sa nepotvrdili. Viacerí manažéri z Premier League sa pridali k Mourinhovi a vyslovili pár súcitných slov ku klubu, ktorý už s určitosťou obsadí tohtosezónne druhé miesto. Medzi nimi aj manažér čerstvého šampióna z Liverpoolu Jürgen Klopp, ktorý to poňal odľahčene: "Osobne, som rád, že Manchester City môže hrať v budúcosezónnej Champions League, pretože ak by mal v kalendári o dvanásť duelov menej, nevidím šancu na ich zdolanie v Premier League," Jednoznačne to vidí aj Mikel Arteta. "Účasť v Lige majstrov si úplne zaslúžia za to, čo predvádzali na ihrisku. Kontrole ich podrobili aj regulátory a vyšli so záverom, že nespravili nič zlé," hovorí šéftréner Arsenalu, ktorý svoju manažérsku cestu začínal práve v radoch Citizens.

Richard Weinfortner

Richard Weinfortner

Viac článkov od autora