Články - 30.07.2020 22:59

Komu VAR v Premier League najviac pomohol a komu ublížil?

Richard Weinfortner Autor: Richard Weinfortner | Zdroj: huste.tv/BBC

Štatistiky počtu striel, gólov, faulov či kariet sa dajú nájsť prakticky na ktorejkoľvek športovej stránke. BBC sa preto rozhodla pripraviť niekoľko neortodoxných štatistických sumárov a posvietila si napríklad na to, ako video asistent rozhodcu pomohol či poškodil jednotlivých celkom. Najmä o spôsobe jeho využitia sa stále vedú polemiky, no keď vášmu obľúbenému tímu napravené verdikty zmenia výsledok dôležitého zápasu a mužstvo posunú do pohárovej Európy, priaznivec si ho obľúbi skôr ako keby nakopil osem verdiktov proti a tím tak dlho držal v zóne zostupu.

Web britskej verejnoprávnej televízie sa zameral na tri kategórie rozhodnutí v prospech tímu a tri v neprospech. Konkrétne šlo o VAR-om zrušené inkasované góly, VAR-om dodatočne pripísané góly a VAR-om dodatočne zmenené penaltové verdikty. V opačnej kategórii boli dodatočne neuznané strelené góly, dodatočne pripísané inkasované góly aj dodatočné penalty. Najlepšie z tohto súčtu vyšlo kvarteto Brighton, Manchester United, Southampton a Tottenham. Brightončania sa zachránili o čosi bezpečnejšie ako minulý rok a pomohlo im až deväť prajných zásahov videa. Až osemkrát sa našiel priestupok proti pravidlám tesne pred inkasovaným gólom a ten tak dodatočne nebol uznaný. Deviate "plus" dotvára dodatočne uznaný gól. V prípade Manchestru a Southamptonu ide o sedem neuznaných inkasovaných gólov.

Najviac ublížené bolo modernou technikou West Hamu United, Sheffieldu United, Leicesteru City a Chelsea. "Kladivári" boli do predposledného kola namočení v bojoch o záchranu a otvorene hovorili o tom, aké ťažké srdce na videoverdikty majú. V minulosti sme tomu venovali samostatný článok. Štyrikrát bol dodatočne neuznaný ich strelený gól a štyrikrát video zrušilo pôvodne mávaný ofsajd pri inkasovaní a zásah tak platil. Sheffield, ktorému tesne ušla miestenka do Európy, má bilanciu 5 neuznaných strelených gólov + 1 dodatočne uznaný inkasovaný, londýnski "The Blues" 4+1+1, čo znamená, že popri štyroch neuznaných strelených góloch VAR dodatočne odobril jeden inkasovaný a zrušil im pôvodne odpískaný pokutový kop. "Líšky" z Leicesteru prišli o dva pokutové kopy a strelili by o štyri góly viac, nebyť toho, že si rozhodca radšej situáciu skontroloval u asistentov. Rovnaký počet videorozhodnutí však mali prajných a nachádzajú sa tak v oboch tabuľkách.

Pätica "víťazov" VAR-u:
* zrušené inkasované góly + odobrené strelené góly + penaltové verdikty
Brighton - 9 (8+1+0)
Manchester United - 7 (7+0+0)
Southampton - 7 (7+0+0)
Tottenham - 7 (6+0+1)
Leicester City - 6 (4+1+1)
Pätica "porazených" VAR-om:
* zrušené strelené góly + uznané inkasované góly + penaltové verdikty
West Ham - 8 (4+4+0)
Sheffield United - 6 (5+1+0)
Leicester City - 6 (4+0+2)
Chelsea - 6 (4+1+1)
Manchester City - 5 (4+0+1)

Richard Weinfortner

Richard Weinfortner

Viac článkov od autora