Články - 04.08.2020 07:47

Zápas, v ktorom ide o stovky miliónov eur

Tomáš Magáth Autor: Tomáš Magáth | Zdroj: huste.tv/sita

Futbalisti anglického Brentfordu môžu získať viac ako 170 miliónov eur počas najbližších troch rokov. Háčik je v tom, že sa tak stane len v prípade, ak v utorkovom zápase finále play-off o postup do prestížnej Premier League zdolajú rivala zo západného Londýna FC Fulham so slovenským brankárom Marekom Rodákom. Hrať sa bude na neutrálnej pôde londýnskeho štadióna Wembley.

FC Brenford má šancu dostať sa medzi domácu elitu po dlhých 73 rokoch, zatiaľ naposledy medzi ňou hral poriadne dávno - ešte v sezóne 1946/1947. A ako ukázala analýza spoločnosti Deloitte, prípadný postup klubu prinesie poriadny balík. Viac ako polovicu z uvedenej sumy by získal počas nasledujúcich troch rokov za televízne práva, ďalšiu necelú polovicu by klubu priniesli platby od vedenie súťaže. A to aj v prípade, ak by Brentford hneď v sezóne 2020/2021 zostúpil o jednu ligovú úroveň nižšie.

Za päť rokov by Brentford mohol získať takmer 300 miliónov eur, ak sa klubu podarí udržať v Premier League v nasledujúcom ročníku. Ďalšie dodatočné prostriedky by klub získal aj zo vstupného, pred nasledujúcou sezónou sa totiž sťahuje na nový štadión, ktorého kapacita je 17 250 miest. Doterajší domovský stánok pojal o päťtisíc osôb menej.

Proti však bude iný západolondýnsky klub FC Fulham, ktorého brankárskou jednotkou je Slovák Marek Rodák. Fulham prípadným postupom do Premier League nezíska toľko, ako jeho konkurent. Keďže klub z najvyššej súťaže vypadol len vlani, stále figuruje v dotačnej schéme súťaže a návratom medzi elitu by sa jeho príjmy nezvýšili tak rapídne, ako v prípade Brentfordu. Konkrétne by tým získal počas najbližších troch sezón približne 150 miliónov eur.

Finále play-off o postup do Premier League sa malo pôvodne konať už v máji, no pandémia koronavírusu a ňou vynútená pauza spôsobili, že sa tak stane až v úvode augusta. Nepôjde o klasický play-off zápas ako v minulosti, keďže na tribúny nesmú ísť fanúšikovia. Tých by sa vo Wembley isto zišlo dosť, keďže obaja finalisti sú z anglickej metropoly. "Aj zásluhou koronavírusu však budú výnosy pre postupujúci klub mimoriadne vysoké," priznal Tim Bridge zo spoločnosti Deloitte.

Tomáš Magáth

Tomáš Magáth

Viac článkov od autora