Články - 08.09.2020 12:57

Zverejnili zoznam najlepších a najhorších rozhodcov Premier League

Richard Weinfortner Autor: Richard Weinfortner | Zdroj: huste.tv/The Sun

Rozhodcovia sú tradične najdiskutovanejšími postavami zápasov či líg, no neexistujú ich kvalitatívne tabuľky, na základe ktorých by boli porovnávaní. Dohľadať sa dajú akurát čísla, ktoré vypovedajú o ich benevolentnosti pri posudzovaní faulov, udeľovaní kariet alebo pohľad na strety v pokutovom území. Britský denník The Sun sa však pustil do odvážnejšieho hodnotenia a arbitrov Premier League rozdelil do "výkonnostných skupín" podľa dojmu, ktorý zanechávajú po svojich vystúpeniach. Tejto náročnej úlohy sa chopil Mark Halsey, ktorý sám v rokoch 1999 až 2013 pískal najvyššiu anglickú súťaž.

Výber je súčasťou 32-stranového špeciálu, ktorý periodikum pripravilo pred štartom Premier League. Nejde pritom o rebríček, ale rozhodcovia sú zoradení do štyroch skupín, v rámci ktorých poradie nie je určené. Skupinu "A" tvoria prvotriedni rozhodcovia, ktorí patria podľa Halseyho medzi elitu nielen na ostrovoch, ale aj v celosvetovom meradle. "Béčko" pozostáva z ligových rozhodcov, ktorí si svoje miesto v Premier League zastanú, ale na šlágre Champions League to nie je. C skupina je označená ako "lepší priemer" a poslednú partiu tvoria tí, ktorých síce autor označil za "priemerných", no keďže ligu počas minulej sezóny pravidelne pískalo sedemnásť rozhodcov, ich umiestnenie medzi najhoršími piatimi je veľavravné.

Prvotriednu skupinu rozhodcov obsadil The Sun štyrmi mužmi. Tri voľby zodpovevajú tomu, ako sú obsadzovaní, štvrté meno je prekvapením. Nachádza sa tam Martin Atkinson, ktorému bolo, ako jednému z mála, prisúdené aj umiestnenie - prvá priečka. "Je ako dobrá fľaša vína, dozrieva vekom," píše autor. Nie nadarmo pískal až 32 tohtosezónnych kôl a k tomu aj Community Shield či tradične vybičované finále play-off o účasť v Premier League. Hneď za ním sa má nachádzať Michael Oliver a Mike Dean. Obaja patria medzi kvarteto anglických rozhodcov s najvyšším počtom zápasov, Oliver navyše pískal aj Ligu majstrov či Európsku ligu. Dean má pred sebou dvadsiaty odpískaný ročník a Halsey o ňom hovorí ako o rozhodcovi, ktorého "možno len milovať alebo nenávidieť". Celkom nečakane do tejto prominentnej skupiny zaradil aj Grahama Scotta, ktorý sa dostáva do akcie približne v každom druhom kole. Údajne to však je spôsobené jeho chybami, ktoré nakopil v minulosti. Poučil sa však a aj sa výrazne zlepšil.

V závese za elitou je spomenutá B skupina, ktorej súčasťou je Anthony Taylor, Chris Kavanagh a Paul Tierney, čím sa až na jednu výnimku doplnili mená rozhodcov s najvyšším počtom odpískaných zápasov. Tou výnimkou je Kevin Friend, ktorého napriek - alebo možno práve pre - 25 odpísaných zápasov zaradil Halsey medzi najslabšie články rozhodcovskej partie v Premier League. "Berie sa príliš vážne a je priveľmi agresívny v komunikácii s hráčmi," vypichla analýza jeho najväčší problém. Zo známejších mien sa medzi najhorších dostal aj Jonathan Moss a Lee Mason. Prvý menovaný uplynulou sezónou prehúpol svoj počet vedených duelov v najvyššej súťaži cez dvesto, lenže za sebou má nevydarený ročník s veľmi nestabilnými výkonmi. Navyše, viaceré kontroverzie s VAR-om sa týkali práve jeho osoby a patrí tak medzi rozhodcov, ktorí sa s touto novinkou nedokázali príliš spriateliť. Mason má toho odpískaného v kariére ešte viac a podľa Halseyho je nasadzovaný adekvátne výkonom. Hoci debutoval už v roku 2006, počet jeho štartov výrazne nenarastá a v sezóne 2019/20 sa objavoval približne v každom treťom kole. Kritike bol podrobený v rámci D skupiny aj Craig Pawson, ktorý bol považovaný za veľkú britskú rozhodcovskú nádej, avšak škodiť mu má vysoký počet duelov mimo ostrovov. Tvrdšie duely doma potom zvykne uchopiť nesprávnym spôsobom, čím im veľmi ubližuje. Najhoršie dopadol Simon Hooper, ktorý odpískal tento rok jedenásť duelov najvyššej súťaže. "Je to milý chlap, no nanešťastie, Premier League je preňho príliš kvalitnou súťažou," zhrnul Halsey.

Richard Weinfortner

Richard Weinfortner

Viac článkov od autora