Články - 10.09.2020 13:04

Noví majitelia si znepriatelili fanúšikov prvým vyjadrením

Richard Weinfortner Autor: Richard Weinfortner | Zdroj: huste.tv

Kým si nový majiteľ klubu a fanúšikovia na seba zvyknú, môže to nejaký čas trvať. Obzvlášť, keď akcionár na prvom verejnom vystúpení oznámi, že by chcel štadión prenechať rugbistom a futbalisti preto pôjdu do menšieho. Takto veci uchopili ľudia, ktorí s veľkou pravdepodobnosťou získajú do svojich rúk Wigan Athletic a negatívne reakcie na seba nenechali dlho čakať. Lenže na toto bolestivé rozhodnutie sú vecné dôvody. Tím z manchesterskej oblasti hral ešte v sezóne 2012/13 najvyššiu anglickú súťaž a dnes balansuje medzi druhou a treťou ligou. Dôvodom sú finančné problémy, do ktorých ich dostalo staré vedenie a záchrana si vyžaduje aj nepopulárne kroky.

DW Stadium, s kapacitou 25 tisíc miest, je domovom futbalistov Wiganu od roku 1999 a viažu sa naň viaceré pekné spomienky. Za všetky možno spomenúť apríl 2005, kedy výborný záver ročníka znamenal postup do Premier League a v úzadí ostal aj Leicester City či West Ham. Kľúčové duely so Sunderlandom či QPR sledovala vyše dvadsaťtisícová kulisa. Novú sezónu by však mal tento celok začínať v Leigh Sports Village, ktorý sa nachádza v susednom meste. V minulosti tam hrávala rezerva Manchestru United, dnes je domovom žien "červených diablov" a prebieha tam aj amatérska liga v ragby. Práve prívrženci tohto športu by mohli obsadiť vyprataný moderný štadión.

Avizovanými budúcimi majiteľmi budú americkí biznismeni Randy Frankel a Michael Kalt, ktorí stoja za investičnou spoločnosťou Partners Path Capital. Prvý menovaný má podiel aj v bejzbalovej Tampe Bay Rays. S Wiganom majú veľké plány a sľubujú jeho prebudovanie, k čomu by malo byť presťahovanie len počiatočným krokom. Ten musí schváliť vedenie anglického futbalu, s čím by zásadný problém byť nemal. Komplikovanejšie však sú finančné požiadavky z Leighu, kde o situácii vo Wigane dobre vedia, rovnako o naliehavosti vyriešenia problémov a snažia sa z toho vyžmýkať priveľké peniaze.

Richard Weinfortner

Richard Weinfortner

Viac článkov od autora