Články - 18.09.2020 17:02

Rarita: africká dedina, v ktorej všetci fandia Aston Ville

Richard Weinfortner Autor: Richard Weinfortner | Zdroj: huste.tv/Birmingham Mail

Veľkú raritu vypátrali anglickí novinári na africkom kontinente. Že sa v tamojších krajinách futbal intenzívne sleduje a Premier League je obľúbenou súťažou, sa vie. Dediny či mestá, z ktorých pochádzajú súčasné futbalové hviezdy, sa pretransformovali na veľké fanúšikovské základne ich aktuálnych pôsobísk, no väčšinou ide o tie najslávnejšie a najúspešnejšie kluby. V Ghane však existuje obec Juaben, ktorá je oddaná Aston Ville. Dôvodom pritom nie je žiaden zo súčasných hráčov. Birminghamský klub nemá vo svojich radoch žiadneho Ghančana, no v južnej časti krajiny vznikli akési "legendy" o tomto celku.

Počiatky tejto "tradície" boli zasiate takmer pred 30 rokmi, kedy farby Aston Villy hájil stopér Paul McGrath. Hoci sa pohľadom na výkony Íra s nigérijskými koreňmi miestni príliš kochať nemohli, s radosťou ho opisovali ako poloboha. S odstupom času denníku Birmingham Mail príbeh vyrozprával fanúšik Owusu Boakye Amando, ktorý v roku 2010 založil fanklub "Ghana Lions", dnes už s viac ako tisíc členmi. Ten sa tradične stretáva pri spoločnom sledovaní duelov Premier League a pred časom založil aj fundraisingovú organizáciu. Jej cieľ je úplne jasný - dostať sa do Villa Parku a naživo si pozrieť zápas.

Je zrejmé, že ghanskí fanúšikovia majú veľa informácií o The Villans prifarbených a o zverencoch Deana Smitha by vedeli povedať veľmi málo. Deti však hrajú futbal takmer výlučne v bordovo-modrej kombinácii oblečenia a "futbalový boh" menom Paul McGrath skutočne existoval. Na prelome 80. a 90. rokov odohral bezmála 200 duelov za tento klub a okrem toho si krátko zahral aj v Manchestri United. V roku 1992 bol vyhlásený za hráča roka anglickej ligy a dvakrát s tímom vyhral Ligový pohár. V ghanskom Juabene dokonca existuje futbalový klub s názvom "Aston Villa", kde trénujú deti od 10 do 17 rokov. Intenzívne sa pritom pracuje na tom, aby vzniklo akékoľvek prepojenie s celkom z britských West Midlands.

Richard Weinfortner

Richard Weinfortner

Viac článkov od autora