Články - 29.09.2020 11:07

Penalty sa tento rok v Anglicku kopú dvakrát častejšie

Richard Weinfortner Autor: Richard Weinfortner | Zdroj: huste.tv/youtube

Anglická futbalová Premier League má za sebou neúplné tri kolá, dovedna 28 stretnutí, a nariadených v nich bolo už rovných 20 pokutových kopov. Vysoký priemer má na svedomí systém VAR, ktorý dokáže odhaliť aj minimálny kontakt lopty s rukou obrancu či spätne vyhodnotiť ľubovoľný súboj a rozhodca má razom na svoje verdikty viac pokoja. Stret a pád nemusí vyhodnotiť v sekunde, čo mávalo za následok alibistické neodpískanie, aby nebol niektorý tím neprávom poškodený.

Aby sa však jedenástka kopala v drvivej väčšine duelov, sa mnohým zdá ako prehnané. Pokiaľ by tento trend vydržal až do konca ročníka, na konci sezóny budeme mať 292 nariadených penált. Za celú sezónu 2019/20 sme ich evidovali 92 a rok predtým, kedy ešte VAR nebol zapracovaný, 103. Predpoklad je však taký, že sa situácia upokojí. Jamie Vardy hneď vo dvoch zápasoch zahrával penaltu dvakrát a po dve takéto možnosti mal aj Neal Maupay, Jorginho a Mohamed Salah.


Leicester dlhšie patrí medzi kluby, ktoré pokutový kop vedie získať. Potvrdili to aj proti Manchestru City

Celková štatistika strelcov je zatiaľ taká, že z dvadsiatich pokusov zapadlo osemnásť do siete. Zákrok pri kope z bieleho bodu si stihol pripísať Emiliano Martínez z Aston Villy a Alisson z Liverpoolu. Na druhej strane, vedieť o sebe ešte poriadne nedal Manchester City, ktorý pred rokom kopal penaltu 11krát, čo bolo po Manchestri United najvyššie číslo v súťaži. Tento rok mu arbitri dopriali jedinú takúto možnosť.

Richard Weinfortner

Richard Weinfortner

Viac článkov od autora