Články - 01.11.2020 10:39

Premier League prehodnocuje platené prenosy. Toto hovoria čísla

Richard Weinfortner Autor: Richard Weinfortner | Zdroj: huste.tv

Hoci anglické futbalové kluby lobbujú za možnosť privítať na svojich tribúnach po takmer ôsmich mesiacoch aspoň obmedzený počet fanúšikov a Manchester United dokonca už zabezpečil viaceré opatrenia a úkony s tým spojené, zatiaľ "zelenú" nedostali. Jedinou možnosťou divákov sú tak televízne a internetové prenosy, z ktorých sa časť vysielala formou "pay-per-view", čiže si divák môže priamo zaplatiť za možnosť sledovať konkrétny ligový duel. Počas októbra bolo takýchto stretnutí desať a Briti zverejnili čísla z prvých dvoch kôl. Na prenos bolo v priemere pripojených 39 tisíc divákov, ktorí uhradili poplatok 14,95 libier. Táto čiastka je diskutovaná a kriticky sa k nej vyjadroval napríklad aj Gary Neville.

39-tisícový divácky priemer je vyššou cifrou ako bola priemerná návšteva na poslednom Covidom nezasiahnutom kole Premier League. Vtedy si cestu na štadión našlo priemerne niečo málo cez 38 tisíc fanúšikov na duel. Šlo o 29. minulosezónne kolo, počas ktorého navyše hrala doma proti atraktívnemu súperovi Chelsea (s Evertonom), hralo sa manchesterské derby a na svojej pôde sa predstavil aj Arsenal a Liverpool. Lenže pri číslach predaných internetových prenosov treba zohľadniť, že priemer rapídne zvýšili dva prenosy, ktorých sledovanosť sa blížila deväťdesiatim tisícom ľudí. Naopak, tri stretnutia sa nedostali cez desaťtisícovú métu. Zaujímavosťou je, že júlové víťazstvo Southamptonu nad Manchestrom City, vysielané BBC, bolo najsledovanejším prenosom v histórii Premier League s 5,7 miliónmi divákov po celom svete.

Tieto čísla majú jednotlivé kluby v rukách už nejaký čas a dohodli sa, že do novembrového asociačného termínu s cenou na úrovni 16,50 eura za prenos nebudú robiť nič. Diskusie o prípadnom znižovaní či zvyšovaní na jednotlivé zápasy prídu na rad počas nej. Majiteľ Newcastle United navrhuje radikálne skresanie ceny na 5 libier, aspoň do vianočných sviatkov. Sľubuje si od toho násobne vyšší počet divákov, ktorí doteraz neboli ochotní relatívne vysokú sumu platiť a svoju chuť na futbal zažehnávali dostupnejšími duelmi v televízii.

Richard Weinfortner

Richard Weinfortner

Viac článkov od autora