Články - 06.11.2020 19:24

Precedens? Sakho dostane odškodné za omyl antidopingovky

Richard Weinfortner Autor: Richard Weinfortner | Zdroj: huste.tv/youtube

Disciplinárna komisia ho zastavila tesne pred vrcholom sezóny, ktorá mohla preňho byť najlepšou v kariére. Mamadou Sakho preto bojoval proti Svetovej antidopingovej agentúre a dohodol sa s ňou na priznaní jej chyby z roku 2016 a následnom urovnaní. To bude mať formu verejného ospravedlnenia aj nezverejneného finančného odškodného. Francúzsky stopér v tom čase nastupoval za FC Liverpool, s ktorým bol na ceste do finále Európskej ligy a ako člen reprezentačného mužstva sa chystal na domáci európsky šampionát. Na konci apríla však dostal trest za doping a suspendácia ho pripravila o záver klubovej sezóny a vyškrtla ho aj zo záverečnej fázy prípravy na EURO, ktoré malo nakoniec pre domácich striebornú príchuť.

Detailnejšie laboratórne testy ukázali, že problémovou látkou bol higenamín, ktorý podporuje chudnutie, no v športovom svete medzi zakázanými nie je. Až v októbri tak Sakho začal nastupovať za liverpoolsku rezervu, no naspäť do A-mužstva sa už neprepracoval a prestúpil do Crystal Palace. Súčet všetkých týchto komplikácií sa javí ako mimoriadne krutý trest za snahu znížiť svoju fyzickú hmotnosť. Aj preto odchovanec PSG žiadal prostredníctvom súdu odškodné vo výške 18,5 milióna eur.

WADA si svoju chybu priznala a celá záležitosť sa nakoniec až pred súd nedostala. Pravdepodobne správne vyhodnotila, že v práve rozhodne nie je, navyše vyrieknutý ortieľ by sa mohol pre ňu stať mimoriadne nebezpečným precedensom. Okamžité zastavenie športovca pri zvýšených hodnotách je relatívne častým postupom a neraz sa pritom už ukázalo, že táto odchýlka nebola spôsobená príjmom zakázaných látok. Pokiaľ by jej športovci po každom takomto omyle začali vyčísľovať straty za vynechané podujatia a prepady v rebríčkoch, boli by to veľmi drahé omyly.

Richard Weinfortner

Richard Weinfortner

Viac článkov od autora