Články - 09.11.2020 11:41

Southampton na čele po 32 rokoch, niektorí čakajú aj pol storočia

Richard Weinfortner Autor: Richard Weinfortner | Zdroj: huste.tv/Skysports
Southampton FC

Zasadnúť na pár dní na prvé miesto ligovej tabuľky, to sa nejaví ako nenaplniteľná méta. Náročnejšie je sa na nej udržať. Toto konštatovanie je síce pravdivé, no pri konkurencii dvadsiatich mužstiev, z ktorých sa hneď niekoľko radí medzi svetovú špičku, to je poriadna výzva. Pokiaľ sa nepodarí vystreliť presvedčivým víťazstvom v prvom či druhom kole, táto méta sa vzďaľuje a rozprávať by o tom vedeli viaceré celky Premier League. Po neúplnom ôsmom kole sa na prvé miesto dostal Southampton, pre ktorý to je priam historická chvíľa. Takúto pozíciu totiž okupoval naposledy v roku 1988. Najvyššiu súťaž tak viedol po neuveriteľných 32 rokoch.

Tréner Ralph Hasenhuttl to na tlačovej konferencii po výhre nad Newcastle United s úsmevom označil za "štrašideľný fakt", no priestor to dáva len na gratuláciu. Web Skysports pripravil prehľad toho, ako dlho jednotlivé tímy čakajú na svoj pobyt na prvom mieste. Niektorí aktuálni účastníci Premier League tento pocit nepoznajú, iní čakajú dlhé desaťročia. Kým v prípade Evertonu či Leicesteru City uplynulo len niekoľko dní, Manchester City čaká už štrnásť mesiacov. Chelsea a Manchester United kraľovali poradiu naposledy pred dvomi rokmi, Tottenham dokonca pred šiestimi.

Ak sa vám to zdá ako dlhá doba, možno pozrieť na spodok rebríčka. Crystal Palace, West Bromwich, Burnley a Sheffield United boli na prvom mieste naposledy v 70. rokoch a ich čakanie na podobnú poctu trvá už viac ako štyri desaťročia. V prípade Wolverhmaptonu od poslednej priebežnej prvej priečky uplynulo 58 rokov a jeden mesiac, kým Brighton ešte na prvom mieste elitnej súťaže počas svojej 119-ročnej existencie nikdy nebol.

Richard Weinfortner

Richard Weinfortner

Viac článkov od autora