Články - 08.12.2020 08:41

Oddeľuje ich sedem líg. Anglický futbal čaká zaujímavý zápas

Richard Weinfortner Autor: Richard Weinfortner | Zdroj: huste.tv/youtube

Veľké čaro anglických pohárových súťaží spočíva v tom, že maličké regionálne kluby môžu vybojovať príležitosť zahrať si s popredným svetovým klubom. Veľký sviatok je to už vtedy, keď účastníka Premier League vyzve výber z piatej najvyššej súťaže, no Tottenham Hotspur má pred sebou januárové vystúpenie na pôde tímu z ôsmej ligy. Ide o Marine AFC, ktorý senzačne prešiel až do tretieho kola FA Cupu, v ktorom sa už do akcie zapájajú aj velikáni. Žreb pritom rozdiely nerobí. Proti sebe môže postaviť dvoch ašpirantov na celkový triumf aj dvoch trpaslíkov, ktorých futbalový tím verejnosť ani neeviduje.

Ide o duel s najväčším ligovým rozdielom medzi dvoma klubmi v histórii tohto turnaja. FA Cup je pritom najstaršou klubovou súťažou na svete a jeho prvý víťaz trofej dvíhal nad hlavu už v roku 1871. Northern Premier League North West, v ktorej Marine pôsobí, je pre pandémiu pozastavená a všetku svoju koncentráciu tak mohol zamerať na Pohár. Takéto celky však v ňom nemajú istú účasť a prejsť musia kvalifikačnými kolami. V nich zdolali všetkých päť súperov a na začiatku novembra pridali senzačnú remízu so štvrtoligovým Colchesterom United 1:1. Následný víťazný penaltový rozstrel znamenal, že sa dostali do 2. kola hlavnej súťaže. Doň okrem neho prešiel ešte jeden tím z ôsmeho poschodia anglických súťaží, no kým Canvey Islands stroskotali, "The Mariners" z oblasti Merseyside šli ďalej a vyzvali šiestoligový Havant & Waterlooville FC. Gólom zo 120. minúty ho zdolali 1:0 a čakali na žreb.

"Je to neskutočný žreb! Pripravíme sa najlepšie, ako vieme. Je to pre nás veľká odmena," reagoval klub pre britské médiá, keď sa dozvedel, že narazí na Tottenham Hotspur. Pre zverencov Joseho Mourinha pôjde o veľmi zvláštne vystúpenie. Súper bude proti nemu odhodlaný zodrať sa z kože, Spurs postavia s určitosťou viacerých náhradníkov, no i tak sa od nich bude očakávať veľmi vysoké a presvedčivé víťazstvo. Ako to už v týchto súťažiach býva, Tottenham čelí tímu z ôsmej ligy, Chelsea nastúpi proti štvrtoligovému Morecambe, West Ham proti piatoligovému Stockportu, no vznikli už aj dvojičky z najvyššej súťaže. Arsenal hrá s Newcastlom, Manchester United s Watfordom a Liverpool s Aston Villou.

Richard Weinfortner

Richard Weinfortner

Viac článkov od autora