Články - 13.12.2020 21:16

Čech navrhuje zmenu penaltového pravidla. Zmysel to dáva

Richard Weinfortner Autor: Richard Weinfortner | Zdroj: huste.tv/Instagram

Najnovšie úpravy pravidiel pri kopaní penált si rozhodne priaznivcov medzi brankármi nezískali. V niekoho záujme zrejme je, aby z bieleho bodu padalo viac gólov a gólman preto musí byť čo najďalej od lopty a čo najnehybnejší. V opačnom prípade bude strelcovi čeliť opakovane a vyslúžiť si môže aj žltú kartu. V Premier League bolo za úvodných jedenásť kôl nariadených 51 pokutových kopov, z ktorých len pätina neskončila gólom.

Jeden z najaktuálnejších prípadov ponúklo stretnutie medzi Leedsom a West Hamom, v ktorom hosťujúci Lukasz Fabiański vychytal Mateusza Klicha, ale jeho päta bola o zanedbateľných pár centimetrov pred bránkovou čiarou. Kop sa tak opakoval a strelec reparát zvládol. Tento moment rozhorčil aj Petra Čecha, klubovú legendu Chelsea, ktorá prišla dokonca s matematickým výpočtom, ktorý vysvetľuje mizivú šancu na zákrok: "Ako má brankár pokryť priestor 732cm x 244cm bez toho, aby sa pohol, zatiaľ čo hráč strieľa z jedenástich metrov priemernou rýchlosťou 113 km/h a lopta doletí do brány za 0,35 sekundy, je mimo môjho chápania,"

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

Príspevok, ktorý zdieľa Petr Cech (@petrcech)

Ku kritike pridal aj vecný návrh. Chcel by, aby brankárovi bola vyrobená akási zóna tolerancie, ktorá by mu umožnila vyjsť aspoň meter pred čiaru. To sa na prvé počutie môže zdať ako trochu chaotická a ťažko kontrolovateľná záležitosť, ale realizácia by sa príliš nelíšila od prípravy priamych kopov. Rozhodca by provizórnu čiaru vedel sprejom vyznačiť krátko pred exekúciou penalty a tým by jasne videl, kde sa brankár pohybuje. Táto predstava si rýchlo získala podporovateľov a možno sa v konečnom dôsledku dostane aj na stôl kompetentných.

Richard Weinfortner

Richard Weinfortner

Viac článkov od autora