Články - 03.01.2021 18:46

Briti sú optimistami: Čaká nás skvelý futbalový rok 2021

Richard Weinfortner Autor: Richard Weinfortner | Zdroj: huste.tv/BBC

Rok 2020 väčšina populácie hodnotí ako zlý a problémový. Prognózy pre začiatok toho nového pritom nie sú oveľa optimistickejšie a potom uvidíme, čo všetko zlepší situácia s vakcínami po celom svete. Briti sú však optimistami, minimálne čo sa týka futbalového prostredia, a hovoria o skvelom kalendárnom roku, ktorý je pred nami. Počas neho nás čaká jedno z najdramatickejších vyvrcholení Premier League za ostatné roky, veľký progres v ženskom futbale aj letné EURO. Popri tom sa počíta aj s viacerými pokrokmi v boji s koronavírusom, ktorý nás nemôže kváriť večne a návrat do bežného života bude aj obnovením "životov" futbalových fanúšikov.

Práve vypredanie európskych štadiónov je vecou, ktorej sa nemôžu dočkať mnohí z nás. V slovenskej lige sa naposledy hralo pred naplneným štadiónom vo februári. V závere minulej sezóny a aj v úvode tej aktuálnej sme boli svedkami obmedzovania návštev a nakoniec až ich definitívneho zákazu. Ešte smutnejší pohľad to bol v elitných súťažiach. Umelá atmosféra z reproduktorov sa v žiadnom prípade nemôže vyrovnať kričaniu desiatok tisíc ľudí. Verme, že s blížiacim sa letom také duely prídu.

Angličania veria, že takto vyvrcholí záverečných päť až 12 ligových kôl. Tie by mohli ponúknuť mimoriadne vyrovnaný boj o titul. Kým Liverpool minulý rok ušiel na rozdiel 18 bodov, dva roky predtým Manchester City o 19 a inak to býva záležitosť odtrhnutej dvojice mužstiev, tento raz je liga extrémne vyrovnaná. Obhajca titulu síce vedie, no už teraz zakopol v siedmich zápasoch, čo je o jeden viac ako za celú minulú sezónu. Rozdiel medzi prvým a piatym činí len šesť bodov a to mimo hry rozhodne ešte nie je ani Chelsea či City, ktorí sa momentálne nachádzajú mimo elitnej pätice.

Minuloročné Majstrovstvá Európy mali byť výnimočným sviatkom už len preto, že sa mali konať v dvanástich rôznych európskych mestách a "globalizácia" ešte na šampionáte nikdy nebola stelesnená viac. Vieme, ako to dopadlo. EURO 2020 sa bude hrať až v roku 2021, no na konci roka to nemusí byť tragédiou. Ak by sa konalo v plánovanej podobe a počas júna by štadióny už bezpečne plnili fanúšikovia, máme sa na čo tešiť. Čo je výborné, bude pri tom aj naša reprezentácia a čo zase teší BBC, tri britské. Okrem Angličanov si účasť zabezpečili aj Škóti a Walesania. Stalo sa tak prvý raz od roku 1958. Signál, akým by bolo úspešne uskutočnené EURO, jednoducho futbalová verejnosť potrebuje!

Richard Weinfortner

Richard Weinfortner

Viac článkov od autora