Články - 04.01.2021 17:52

Pravidlá pre Britov a európske ligy sa menia. Riešenie problému naznačujú City

Richard Weinfortner Autor: Richard Weinfortner | Zdroj: huste.tv

Hoci mnohí tvrdia, že politika a šport sa miešať nemá, to druhé nemá šancu fungovať bez zásahu rozhodnutí toho prvého. Jedným z najaktuálnejších problémov je politické dotiahnutie Brexitu. Ten znamená napríklad aj to, že sa z britských futbalistov stali uprostred sezóny hráči mimo priestoru Európskej únie. Na takých sa v rámci rôznych súťaží vzťahujú odlišné pravidlá, a to v podobe byrokratickej, ale napríklad aj v obmedzení počtu takýchto futbalistov na súpiske. Hoci bol odchod Veľkej Británie z medzinárodnej organizácie oznámený skôr a jeho definitíva bola len otázkou času, vo veľkých ligách sa "zmenili" prakticky z kola na kolo.

Angličania, Škóti či Walesania sú zväčša verní svojim ostrovným ligám, v Serie A, Ligue 1, Bundeslige a La Lige ich pôsobí v súčte 17. To zase úplne zanedbateľné číslo nie je. Početnejšie a teda aj problémovejšie je to však naopak, čiže pri Európanoch v Anglicku. Chelsea má na súpiske 15 reprezentantov niektorej z krajín EÚ, Manchester City 13, Arsenal a Liverpool po desať. K tomu možno pripočítať trénerov a ďalších zamestnancov v štruktúrach klubov. "Znovuprebratie kontroly", ktorým rád argumentoval britský premiér Boris Johnson, rozhodne nebolo ničím, čo by mužstvá z Premier League mali vo svojich najbližších plánoch.

Vysvetlení je zatiaľ málo, hoci už počas decembra stihla FA a EFL oznámiť, že dohodla spoločný postup v týchto otázkach. Rozhodne totiž nepôjde len o vypísanie a potvrdenie niekoľkých vízových tlačív, ktoré sa taktiež Brexitom zaviedli. Novinkou bude napríklad bodovanie kvalifikácie, ktorým museli pri prestupe do Anglicka prechádzať futbalisti z Ázie a Afriky. Kompetentní budú hodnotiť, v akých kluboch, ako dlho a na akej úrovni hráč či tréner pôsobil a podľa toho rozhodne, či je dostatočne kvalifikovaný na zisk pracovných (futbalových) víz. Ich zisk až takým problémom nebude. Hráč, starší ako 21 rokov, stabilný reprezentant krajiny v top päťdesiatke svetového renkingu alebo stabilný hráč niektorej z top európskych líg, potrebné body pozbiera rýchlo a z pohľadu Angličanov je to veľmi dôležitá dohoda o tom, aby legionári mohli naďalej hrávať.

Zisk kvalitného futbalistu by nemal byť veľkým problémom ani po odchode z EÚ. Menej sa však budú kupovať "priemerní" cudzinci na doplnenie kádra. To zaručí viac miesta pre mladých odchovancov alebo aspoň Angličanov, čo sa môže javiť ako pozitívum. Z dlhodobejšieho hľadiska to ale anglické tímy môže na prestupovom trhu znevýhodňovať. Prestup do Španielska, Nemecka či Talianska bude jednoduchší a rýchlejší. Anglickí giganti sa s priblížením prestupového deadlineu budú pravdepodobne z hry vytrácať, pretože bude hroziť, že všetky papiere a podmienky nebudú vyriešené včas. Sľubní hráči navyše budú nedostupní. Brexit znamená koniec podpisovania nedospelých futbalistov, čo bolo v ostatných rokoch veľkým trendom, a zaujímavým príkladom je aj Luis Suárez, ktorý v 19 rokoch prestúpil z Uruguaja do holandského Groningenu. Podľa nových britských pravidiel by bol jeho zisk pre účastníka Premier League v tom čase nereálny, pretože nemal dostatok reprezentačných skúseností a potrebné body nepozbieral ani v inej kvalitnej lige.

To isté bude opäť platiť aj naopak a cena britských futbalistov môže byť týmto umelo zvýšená. Pravidlá z tejto strany však ťažko zovšeobecniť, pretože zisk pracovných víz britského futbalistu môže byť v jednotlivých krajinách niekoľkými detailami odlišný. Riešením však môžu byť klubové partnerstvá, akým napríklad disponuje City Football Group. Manchester City po novom nemôže kúpiť mladíka, ktorý ešte nie je "vyhraný" v inej kvalitnej súťaži. Ten by však mohol prestúpiť do partnerského klubu v Európskej únii (španielska Girona respektíve francúzsky Troyes) a po nazbieraní dostatku bodov sa zrealizuje jeho vopred dohodnutý transfer do Manchestru.

Richard Weinfortner

Richard Weinfortner

Viac článkov od autora