Články - 04.01.2021 21:51

VAR môže zachrániť kariéru viacerých horších rozhodcov

Richard Weinfortner Autor: Richard Weinfortner | Zdroj: huste.tv/BBC

Futbalový arbiter väčšinou nie je verejnosťou hodnotený podľa toho, koľko z dvanástich tvrdých súbojov v strede poľa posúdi správne. Rolu hrajú jeho dva-tri odpískané alebo nepovšimnuté kľúčové súboje v blízkosti brány. Práve tie vždy oddeľovali najlepších rozhodcov sveta od tých, ktorí často chybujú. Lenže nástupom videotechnológie sa toto meranie vytratilo. Pokiaľ si rozhodca nejakou situáciou nie je istý, hru si pozastaví a ide si skontrolovať detailný záber. Angličan Mark Clattenburg, ktorý viedol zápasy Premier League do roku 2017, je veľkým zástancom tejto technickej vymoženosti, hoci sa domnieva, že mnohým jeho kolegom či nástupcom zachráni kariéru.

O svoje dojmy sa podelil v podcaste BBC, ktorý nebol len o futbale a predstavil aj svoje tetovania či obdiv k nahrávkam Eda Sheerana. Pokiaľ ide o VAR, fanúšikovia si zvykajú na vymiznutie škandalóznych rozhodnutí a na to, že v rámci priameho prenosu môžu vidieť množstvo spomalených a priblížených záberov či nakreslených čiar pri nábehoch na hranici ofsajdu. To považuje za správne a pokiaľ by to fungovala skôr, niekoľko bývalých slabších rozhodcov mohlo spokojne pískať ďalej. "Pozrite sa na Martina Hanssona, ktorý prehliadol 'slávnu' ruku Thierryho Henryho proti Írsku a profesijne ho to zničilo," pripomenul Švéda, ktorý v minulosti pískal Champions League, Európsku ligu či Pohár konfederácií 2009.

Clattenburg sa zároveň domnieva, že pravidlá futbalu musia byť preformulované a prispôsobené súčasným možnostiam. Momentálne totiž vidí veľkú nekompatibilitu: "Treba sa vrátiť úplne na začiatok, s akými očakávaniami sme VAR zavádzali. Šlo o škandalózne verdikty, ktoré sme nemohli akceptovať a rozhodcovia výrazne pochybili. Počas najbližších dvoch rokov máme pred sebou dva veľké turnaje - EURO a MS - preto potrebujeme, aby stopercentne fungoval. Potrebujeme ho vylepšiť tak, aby ho každý prijal." To platí aj o samotných arbitroch, ktorí sú taktiež len ľuďmi a môžu zlyhať. Sám si pritom zaspomínal na finále Ligy majstrov 2016 aj EURO v tom istom roku, ktoré pískal. Bol pod enormným tlakom a z veľkého večera si nepamätá prakticky nič.

"Chcel som len ten zápas začať a skončiť. Chytala ma panika pri pomyslení na to, že môžem spraviť chybu. Sledujú to miliardy ľudí po celom svete a niet úniku. Večer pred finále som mával nočné mory o tom, že spravím fatálnu chybu," zaspomínal si a dodal, že pískanie v súčasnej silnej ére sociálnych sietí svojim kolegom absolútne nezávidí. Za chyby v zápasoch mu údajne fanúšikovia nadávajú dodnes. Keď sa počas prerušenia líg reprízovali staré duely, opäť to obnovilo zlosť niektorých jedincov a tú si ventilovali do virtuálnej schránky dlhoročného arbitra. "Je to nevďačná práca a tak trochu aj spoločenský problém. 'Vojaci od klávesníc' bez vlastnej tváre vás neustále obťažujú a niektorí ľudia sa s tým vyrovnávajú ťažko. Nikto nemá rád negativitu. Robíte rozhodnutia v zlomku sekundy a väčšina z nich je pritom správna. Za tie chybné však dostanete vyhrážky smrťou. To vám vŕta v hlave vo chvíľach, keď robíte ďalšie ťažké verdikty," zhrnul svoju každodennú rutinu.

Richard Weinfortner

Richard Weinfortner

Viac článkov od autora