Články - 05.01.2021 10:58

Jazykovedci zaútočili na Anglicko: "Negrito nie je urážka."

Tomáš Magáth Autor: Tomáš Magáth | Zdroj: huste.tv/čtk

Uruguajský zväz, hráčska asociácia i jazykovedný urad Uruguaja vyzvali vedenie anglického futbalu, aby Edinsonovi Cavanimu zrušil trojzápasový trest, ktorý útočník Manchesteru United dostal za použitie výrazu „negrito“ na instagrame. Podľa nich nešlo o rasistickú urážku, ale naopak v Južnej Amerike bežné označenie blízkych priateľov a milovaných osôb.

Cavani slovo „negrito“ (černoško) použil v reakcii na chválu po novembrovom zápase v Southamptone, kde dvomi gólmi a asistenciou pomohol United k obratu a výhre 3:2. Okrem zákazu činnosti za to dostal i pokutu 100 tisíc libier napriek tomu, že sa okamžite ospravedlnil a klub argumentoval tým, že v Južnej Amerike ide o priateľské oslovenie podobné anglickému výrazu „mate“ (kamoš).

Teraz sa uruguajského reprezentanta zastal národný zväz. „Je to do neba volajúca nespravodlivosť, ktorá poškodila povesť dobrého človeka. Vzhľadom k tomu, ako dobre poznáme jeho charakter, sme presvedčeni, že si nezaslúži trest ani morálne odsúdenie. Vyzývame preto asociáciu, aby rozhodnutie prehodnotila,“ uviedol zväz.

Cavaniho sa zastali tiež uruguajské hráčske odbory. „Neurobil nič, čo by mohlo byť považované za rasizmus. Iba použil slovo, ktorým sa v Južnej Amerike označujú milované osoby a blízkych priateľov,“ uviedla únia v prehlásení, ktoré na twitteri zdieľal aj kapitán národního tímu Diego Godín alebo útočník Luis Suárez.

„Trest ukazuje, ako je anglická Futbalová asociácia zaujatá, etnocentrická a dogmatická, pretože za správne vysvetlenie považuje len svoj vlastný názor bez ohľadu na to, či je chybný,“ pridala asociácia. „Požadujeme okamžité zrušenie Cavaniho trestu a ospravedlnenie za nespravodlivé pošpinenie jeho mena."

Proti trestu sa postavila tiež Academia Nacional de Letras. Jazykovedný úrad, ktorý sa zaoberá štúdiom a používaním španielčiny v Uruguaji, označil sankcie pre Cavaniho za dôkaz toho, že vedeniu anglického futbalu chýba „kultúrne a jazykovedné vzdelanie“.

Tridsaťročný Cavani pre trest vynechal piatkový ligový duel s Aston Villou, ktorý United vyhrali 2:1. Chýbať bude tímu tiež v stredajšom semifinále Ligového pohára s Manchesterom City i v sobotňajšom zápase 3. kola Anglického pohára s Watfordom.

Tomáš Magáth

Tomáš Magáth

Viac článkov od autora