Články - 07.01.2021 09:07

Premier League pritvrdí proti tým, ktorí porušujú lockdowny

Richard Weinfortner Autor: Richard Weinfortner | Zdroj: huste.tv/Skysports

V súvislosti s novoročnými oslavami a lockdownom po celej Británii sa rozmohli prešľapy futbalistov, ktorí zákaz stretávania s ľuďmi mimoriadne neprežívali a organizovali alebo minimálne navštívili rôzne domáce akcie. Problémy sa dotkli hneď šiestich klubov Premier League, preto hodlá konať aj liga. Nejde pritom o samotnú nutnosť niekomu niečo zakazovať, ale súdržnosť a solidarita je pre boj s pandémiou kľúčová. Podobné excesy sú pritom prejavom neúcty či dešpektu voči fanúšikom a spoluhráčom, ktorí všetky obmedzenia znášajú len preto, aby sa čím skôr mohol futbal v Británii vrátiť do normálu.

Manchester City už informoval, že voči Benjaminovi Mendymu, ktorý doma organizoval silvestrovský večierok, začalo interné disciplinárne prešetrenie. José Mourinho svojich tottenhamských zverencov Lo Celsa, Reguilona a Lamelu za podobný prehrešok verejne skritizoval a vynechal zo zostavy pre ligový zápas s Leedsom United. Guardiola sa na tlačovej konferencii svojho previnilca nepriamo zastal a povedal, že ľudia by mali súdiť seba, nie ostatných. Na otázku, či by futbalisti a verejné osobnosti nemali v tomto smere fungovať ako vzory, odpovedal, že nie. To pobúrilo televízneho experta Chrisa Suttona, bývalého útočníka Blackburnu, podľa ktorého by pri podobnom porušení zásadného pravidla mali byť kluby ráznejšie. Futbalista si podľa neho nejaký čas nemá zahrať, čo by bolo oveľa výchovnejšie ako keď mu to takto ľahko prejde.

Čelní predstavitelia anglického futbalu sľubujú, že budú voči podobným prípadom striktní. Je však veľmi otázne, čo reálne môžu spraviť. Na prelome kalendárnych rokov neostalo len pri nevinných prešľapoch, ale začiatok januára poznačilo množstvo pozitívnych testov na Covid-19 v kádroch účastníkov Premier League. Dva z piatich tímov, ktorých členovia boli prichytení pri porušení pravidiel, požiadali pre pozitívne prípady o odklad najbližších duelov. Futbal pritom ostal v Británii jedným z mála "privilegovaných" odvetví, ktoré môžu pokračovať napriek sprísneným opatreniam. Vyslané signály nenaznačili, že si to hviezdy tímov vážia.

Richard Weinfortner

Richard Weinfortner

Viac článkov od autora