Články - 15.01.2021 19:41

Z kopačiek rovno do saka. Rooney potvrdený ako hlavný tréner

Richard Weinfortner Autor: Richard Weinfortner | Zdroj: huste.tv/youtube

Ešte v prvej polovici ročníka bol aktívnym hráčom Derby County, no v polovici januára už bol predstavený ako hlavný kouč druholigového mužstva. Skúsený anglický futbalista Wayne Rooney napodobnil kroky svojich bývalých reprezentačných spoluhráčov Franka Lamparda a Johna Terryho, keď z hráčskej pozície priamo prešiel na trénerskú stoličku. Druholigista si ho však predtým patrične vyskúšal. Po novembrovom odchode Phillipa Cocuho bola legenda Manchestru United nejaký čas v pozícii dočasného kouča. Dôveru vedenia získal a upísal sa do konca aktuálnej sezóny. Cieľ bude jasný a zrejmý - záchrana.

Sezóna League Championship je presne vo svojej polovici a Derby okupuje nelichotivé 22. miesto, pričom horšie sú na tom len dva celky. Len pred dvomi rokmi pritom siahalo na postup do najvyššej súťaže, keď v dramatickom finále play-off podľahlo Aston Ville 1:2. Rooney bol počas úvodných trinástich tohtosezónnych duelov pravidelnou súčasťou základnej zostavy a nositeľom kapitánskej pásky. Strelil jeden gól, no od decembra už nenastupoval a plne sa koncentroval na koučovanie. Z deviatich duelov malo Derby bilanciu 3-4-2 a stačilo to na upevnenie pozície šéfa lavičky.

Úspešná a bohatá kariéra liverpoolskeho rodáka sa tak končí po 19 rokoch a 290 dňoch. Úspechy zbieral najmä v Manchestri United, s ktorým získal päť majstrovských titulov, triumfoval aj v Lige majstrov a medzitým nazbieral 120 reprezentačných štartov. Následne sa objavil ešte vo farbách materského Evertonu, amerického D.C. United a v januári 2020 prestúpil zo Spojených štátov do svojho aktuálneho pôsobiska. Klub s dvomi anglickými majstrovskými titulmi má pred sebou náročnú úlohu. Musí zmobilizovať sily do druhej polovice programu a čo najvýraznejšie vylepšiť svoje tabuľkové postavenie. Rooney pritom sľubuje, že z neho vymačkne nesporný potenciál.

Richard Weinfortner

Richard Weinfortner

Viac článkov od autora