Články - 24.01.2021 17:29

Dúbravka verzus Darlow: Čo hovoria čísla?

Richard Weinfortner Autor: Richard Weinfortner | Zdroj: huste.tv/youtube

Hoci je slovenský futbalový brankár Martin Dúbravka už fit, v Premier League naďalej len z lavičky kryje chrbát svojmu brankárskemu kolegovi Karlovi Darlowovi. Tridsaťročný Angličan je v tíme už šesť rokov a trpezlivo vyčkával na svoju príležitosť. Tá evidentne prišla pri zranení slovenského gólmana a chytil sa jej viac ako dobre. Dúbravka sa medzi tri žrde dostal pod 165-dňovej prestávke v rámci pohára a prehru s Arsenalom 0:2 po predĺžení neodvrátil. "Boli aj také ohlasy, že nebolo vidieť, že som bol nejaký čas mimo ihriska. O to si to cením viac, pretože ten polrok bol pre mňa zo zdravotnej stránky skutočne náročný. Bolo to hektické obdobie, ale som rád, že som naspäť a že sa ľudia zhodli, že môj výkon bol fajn," povedal na margo svojho výkonu Slovenskému futbalovému zväzu.

Pri absencii žilinského rodáka sa takmer vyrovnal ich počet odchytaných duelov za Newcastle United a možno tak porovnávať. Slovák z 90 zápasov doviedol do víťazného konca 28, v priemere inkasoval 1,33 gólu na zápas a 26krát uhájil čisté konto. Angličan z 85 duelov zvíťazil 30krát, s 24 vychytanými nulami a veľmi podobným gólovým priemerom 1,28. Povedať však treba, že viac ako tretinu svojich štartov nadobudol v druhej najvyššej súťaži, kde "The Magpies" víťazstvá kopili o čosi ľahšie a po roku si vybojovali postup naspäť medzi elitu. Dúbravka prišiel až do Premier League a pri vyčlenení len tejto súťaže sú jeho štatistiky širšie aj lepšie. V 88 zápasoch uhájil 26krát čisté konto a bodový priemer tímu vychádza 1,2 na kolo. Na konte má pritom dva skalpy ofenzív Manchestru United či Chelsea a po jednom aj Manchester City alebo Tottenham.

Darlow v najvyššej súťaži odchytal len 38 stretnutí, ale štatistiky má slabšie. Osem čistých kont, 1,52 inkasovaného gólu na zápas, 1,03 získaného bodu do tabuľky a spomedzi veľkých mužstiev vychytal výhru len nad Tottenhamom. Pripočítať možno aj bezgólovú remízu s Liverpoolom, keďže za neefektivitu spoluhráčov vpredu nemohol. Ročník 2020/21 je zatiaľ výlučne o ligových výkonoch anglického gólmana. V 19 zápasoch inkasoval 32 gólov a tím sa drží na 16. priečke. Minulý rok s Dúbravkom končil o tri miesta vyššie. Spoločnou črtou týchto dvoch ročníkov je množstvo streleckých pokusov, ktorým musia brankári Newcastle čeliť. Slovák bol minulý rok najzamestnanejším brankárom ligy a priemerne tasil takmer štyri zásahy na duel. Aj Darlow v prebiehajúcej sezóne chytí každé kolo štyri strely.

"Uvedomujem si, že sa chytil, ale to je futbal. Človek sa snaží chytiť svojej príležitosti. Je to pre neho dobré, ale ja sa na druhej strane budem snažiť urobiť všetko pre to, aby som si svoju pozíciu obhájil, aby som sa do brány vrátil čo najskôr. Teraz je to na tréneroch. Myslím si, že v FA Cupe som ukázal, že so mnou treba počítať a že to stále vo mne je. Nepochybujem o sebe, snažím sa robiť maximum," povedala pred časom bývalá opora Žiliny či Sparty. Jeho anglické štatistiky nie sú o toľko lepšie, aby tréneri Darlowa nasilu posadili, no ani aktuálny často chválený mladší z dvojice nie je štatisticky taký dobrý, ako sezóna 2019/20 v Dúbravkovom podaní. Obaja vychytali výhru približne v každom štvrtom zápase, no rodák spod Tatier to zvýraznil podobne častým čistým kontom, kým Angličan sa zápasu bez inkasovania dočká v priemere raz za šesť vystúpení v Premier League.

Štatistiky brankárov v Premier League (zdroj: premierleague.com):

Martin Dúbravka   Karl Darlow  
Zápasy 88 38
Víťazstvá 29 (33%) 9 (24%)
Zákroky 261 (2,97/zápas) 131 (3,45/zápas)
Čisté kontá 26 (30%) 8 (21%)
Chytené penalty 1/9 2/7
Inkasované góly 117 (1,33/zápas) 58 (1,53/zápas)
Chyby 9 2

Richard Weinfortner

Richard Weinfortner

Viac článkov od autora