Články - 31.03.2021 14:51

Prvej profesionálnej ženskej rozhodkyne sa dočká aj Anglicko

Richard Weinfortner Autor: Richard Weinfortner | Zdroj: huste.tv

Vôbec prvý raz v histórii bude súťažný profesionálny futbalový zápas v Anglicku pískať žena. Stane sa tak počas najbližšieho víkendu, kedy sa vo štvrtej najvyššej súťaži stretnú celky Harrogate Town a Port Vale, pričom na dodržiavanie pravidiel dohliadne Rebecca Welchová. Tým sa v hierarchii súťaží posunie len o stupienok vyššie, avšak League Two už spadá do skupiny profesionálnych líg a ide teda o posun citeľný.

"Ešte sa to len snažím spracovať. Môj otec je asi mojím najväčším fanúšikom, takže ten je z toho na mäkko. Moja mama o futbale veľa nevie. Je síce nadšená, ale nemyslím si, že vie prečo," zažartovala pre britský web Skysport. V celosvetovom meradle to úplne na otváranie šampanského nie je, no Veľká Británia opäť spravila malý krok von zo svojho konzervatívnejšieho vnímania sveta, vrátane toho športového.

Uplynuli totiž už tri roky, odkedy si debut v nemeckej Bundeslige, najvyššej súťaži, odkrútila Bibiana Steinhausová, ktorá tento rok rozhodovala aj nemecký Superpohár. Francúzka Stéphanie Frappartová je už adaptovanou rozhodkyňou na medzinárodnom fóre a pravidelne píska Ligu majstrov, Európsku ligu či medzištátne stretnutia. Anglicko v apríli 2021 začne štvrtou ligou, ktorou "odmení" jedenásť rokov pískajúcu arbiterku. Stále je to však lepšie ako nič.

Richard Weinfortner

Richard Weinfortner

Viac článkov od autora