Články - 03.04.2021 19:07

Oslovili veľké hviezdy. Amatérsky tím šíri povedomie o psychických problémoch

Richard Weinfortner Autor: Richard Weinfortner | Zdroj: huste.tv/Instagram

Patričnú pozornosť anglickej verejnosti zbiera partia chlapcov okolo vysokoškolského študenta Matthewa Legga. Ten pred štyrmi rokmi prechádzal náročným psychickým obdobím, trpel depresiami a obával sa o vlastný život. Spravil však to najlepšie a najdôležitejšie v danom momente - nenechal si to pre seba. Zodvihol telefón, zavolal bratrancovi Ianovi McKenziemu a spoločne prišli na aktivitu, ktorá rozhodne prinavráti chuť do života a odhodlanie. Ako milovníci futbalu založili vlastný tím a nie hocijaký. Nesie názov "Not Alone FC", ktorý možno voľne preložiť ako heslo "nie si na to sám". Prostredníctvom toho šíria povedomie o depresiách a nutnosti vyhľadať pomoc.

Futbalový projekt, spojený s cieľom zvýšiť povedomie o duševnom zdraví, si vo Veľkej Británii získal veľkú popularitu. Na audienciu ich napríklad pozval reprezentačný tréner Gareth Southgate a o ich činnosti sa prišiel osobne porozprávať princ William. Matthew, ktorého príbeh bol na začiatku toho všetkého, priznáva, že bol sám na pokraji síl a uvažoval, že svoje trápenie ukončí. Nepomáhal už ani futbal, no podpora, pochopenie a aj odborná pomoc spôsobili, že dnes opäť behá po trávnikoch s chuťou a každým ďalším kopom do lopty naberal presvedčenie, že jeho boj bude mať šťastný koniec. Na britských ostrovoch pritom každý týždeň spácha samovraždu 125 ľudí, z toho 75 percent tvoria muži.

Keď sa chýry o Not Alone FC rozšírili po celej krajine, zorganizoval dokonca Svetový pohár mentálneho zdravia. Jeho aktérom bol napríklad aj profesionálny útočník Rhian Brewster. Odchovanec Chelsea a bývalý hráč Liverpoolu momentálne patrí Sheffieldu United. Nabitého jednodňového turnaja sa zúčastnilo 36 tímov a netrvalo dlho, kým si iniciatívu všimla Premier League. Aj tá venovala vo februári 2020 kolo dôležitosti vyhľadania pomoci. Nepromovala pritom samotný amatérsky futbalový klub, ale vlastnú kampaň "HeadsUp", v preklade "hlavy hore". Not Alone FC je dnes plnohodnotným tímom v anglickej amatérskej súťaži. Jeho cieľom však nie je postúpiť na profesionálnu úroveň. Myšlienku má väčšiu, presahujúcu futbalové štadióny.

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

Príspevok, ktorý zdieľa FC Not Alone (@fcnotalone)

Richard Weinfortner

Richard Weinfortner

Viac článkov od autora