Články - 26.07.2019 14:51

Jablonec mal politický problém: prenajaté egyptské lietadlo

Zdroj: huste.tv

Český futbalový klub FK Jablonec si včera priviezol z arménskeho Jerevanu do odvety celkom nádejný výsledok, keď na pôde Pjuniku prehral 1:2. Po prvom polčase pritom zaostával o dva góly a na nepresvedčivom úvode sa mohli podpísať aj veľké problémy s odletom. Toho sa hráči aj realizačný tím dočkali o takmer deň neskôr oproti pôvodnému plánu a na svedomí to mala politika.

Pred cestou do lokality, akou je Arménsko, sú aj turisti často upozorňovaní na to, ktoré pečiatky by v pasoch mať nemali a cez ktoré hranice sa radšej nepresúvať. Česi si neopatrne prenajali lietadlo tureckých aerolínií, a to je bola práve na takýto let jedna z problémových krajín. Lietadlo nedostalo právo na vstup do vzdušného priestoru Ukrajiny, Ruska a Bieloruska a tým bol jeho let zmarený. Namiesto odletu ostal Jablonec v Prahe a popoludní si ešte zatrénoval na strahovskom štadióne.

V zúfalej situácii sa vedenie odhodlalo požiadať o pomoc vládu Českej republiky. "Hrozilo nám neodcestovanie do Arménska na zápas Európskej ligy. V tejto krízovej situácii, ktorá by mala neželaný vplyv aj na národný koeficient, sme využili vládny špeciál. Bola by to medzinárodná hanba. Sme za túto pomoc vďační a náš klub uhradí všetky náklady spojené s cestou," uviedol štvrtý tím minulej sezóny českej ligy na svojom webe.

Nielenže sa tím zo severu krajiny vyhol medzinárodnej hanbe, ale prehra o gól je pred odvetou výsledkom otočitelným. Slovák Andrej Fábry duel presedel na lavičke náhradníkov a autorom mimoriadne dôležitého gólu sa stal krátko po prestávke Martin Doležal. Turecké lietadlo však svoje problémy riešilo ešte dlho po zápase. Keďže nemalo patričné práva na odlet, ostalo stáť na pražskom letisku.