Články - 14.08.2019 19:06

Súpera Slovana určili tri penalty. Je o čom diskutovať

Zdroj: huste.tv/youtube

Semifinalista minuloročnej Ligy majstrov si aj tento rok musel prejsť cez hlboké predkolo prestížnej klubovej súťaže a s majstrom Grécka mal poriadne problémy. Nad PAOK-om vyhral Ajax v súčte skóre 5:4 a posledný krok medzi 32-člennú európsku smotánku sa pokúsi spraviť proti APOEL-u Nikózia. Kým v prvom zápase na horúcej gréckej pôde pôsobil rozhodca Slavko Vinčić nenápadne a rozdal len dve žlté karty, v Holandsku sa Craig Pawson dostával k slovu viac ako často. Nariadil až tri pokutové kopy, všetky v prospech favorita.

Čo sa týka samotných penált, hneď v dvoch prípadoch bolo o čom polemizovať, keďže bol uplatnený prísny meter na vzdušné súboje v šestnástke. Prvá prišla relatívne krátko po vedúcom góle PAOK-u, keď sa arbitrovi nepáčil kontakt v hlavičkovom súboji a po ochotnom páde domáceho Neresa ukázal na biely bod. Dušan Tadić proti brankárovi Alexandrosovi Paschalakisovi zlyhal, no to nebránilo tomu, aby si mikrosúboj ešte do prestávky zopakovali. Tento raz to bola jasná ruka Diega Biseswara, ktorú sa hostia snažili vytiahnuť mimo šestnástky, ale anglický rozhodca videl situáciu správne. Tadić skóroval a vyrovnal na 1:1. Grécky tím ďalej kládol intenzívny odpor a za stavu 2:1 pre Ajax platilo, že prípadný gól v jeho sieti dostane duel do predĺženia. V tom prišla tretia penalta. Jose Angel Crespo si pri rohovom kope podržal Huntelaara, ktorý na pád už viac nepotreboval. Realizáciu vzal na seba opäť Tadić a bilanciu mikrosúbojov s gólmanom Paschalakisom upravil vo svoj prospech.

Napriek tomu, že Ajax domácu futbalovú scénu absolútne ovládol a dostal sa medzi najlepšiu štvoricu minulého ročníka Champions League, Eredivisie má veľmi nízky koeficient a začína tak v predkolách. Minulý rok prešiel cez Standard Liége v súčte skóre 5:2 a cez Dynamo Kyjev 3:1, rok predtým stroskotal v predposlednom kvalifikačnom kole na francúzskom Nice.