Články - 20.09.2019 23:25

Slovanu hrozí, že aj na Wolverhampton nasadí deti

Tomáš Magáth Autor: Tomáš Magáth | Zdroj: sita/skslovan.com

Futbalový klub ŠK Slovan Bratislava možno absolvuje aj druhý domáci zápas v skupinovej fáze Európskej ligy 2019/2020 bez platiacich divákov na tribúnach. Európska futbalová únia (UEFA) najprv nariadila Slovanu odohrať dva zápasy pred prázdnymi tribúnami, pretože priaznivci Slovana sa v súbojoch proti čiernohorskej Sutjeske Nikšič a kosovskému KF Feronikeli nevyvarovali homofóbnemu, antisemitskému a diskriminačnému správaniu. Po odvolaní vedenia klubu UEFA druhý zápas zmenila na podmienečný s odkladom na jeden rok. Informáciu priniesol oficiálny web Slovana.

Prišiel však ďalší trest od UEFA, tentokrát xenofóbne pokriky fanúšikov Slovana počas domáceho duelu proti gréckemu tímu PAOK Solún. Slovan podľa nariadenia má odohrať ďalší súboj v Európskej lige bez divákov a musí zaplatiť pokutu 50-tisíc eur. Vedenie bratislavského klubu sa prostredníctvom právnika odvolalo a čaká na rozhodnutie UEFA. Ak Slovan neuspeje, tak 24.10. proti anglickému Wolverhamptonomu nemôže rátať s podporou dospelých fanúšikov z tribún.

"Belasí" vo štvrtok 19. 9. odohrali domáci zápas K-skupiny EL proti tureckému Besiktasu Istanbul (4:2) bez platiacich divákov. Normy v tomto prípade umožnili prístup deťom do 14 rokov a na Tehelnom poli sa ich zišlo z rôznych škôl či futbalových klubov takmer 6-tisíc.

"ŠK Slovan sa dobrovoľne prihlásil do súťaží organizovaných pod hlavičkou UEFA, čo znamená, že klub automaticky rešpektuje stanovené pravidlá. Rozhodnutia o odohratí zápasov bez divákov nás netešia, ale prostredníctvom odvolaní sme vyvinuli maximálne úsilie na ich zmiernenie a zmenu, čo sa napokon v prvej veci vďaka kvalitnej práci nášho advokáta čiastočne podarilo. Akékoľvek konečné rozhodnutia o treste musíme však prijať ako fakt a ani klubu, fanúšikom a taktiež atmosfére v mužstve by nepomohli komentáre o tom, či je trest adekvátny alebo nie. Čo však môžeme zmeniť, je naša spoločná budúcnosť. Pokiaľ totiž naše mužstvo bude o rok, dva či tri opäť v Európe úspešné a prebojuje sa minimálne do skupinovej fázy, tak bez zmeny určitých vecí sa zopakuje rovnaký scenár. Musíme si uvedomiť, že v rámci UEFA sú akékoľvek rasistické, homofóbne či nenávistné prejavy najzávažnejším prečinom a sú veľmi tvrdo trestané. Takže ak sa zopakujú podobné prejavy, ktoré sme vyššie spomínali, opäť by sa stalo, že by sme v skupinovej fáze hrali zápasy bez divákov. Fanúšikov vyzývame, aby rešpektovali pravidlá UEFA a v prípade, že s nimi majú problém, aby nenavštevovali tieto zápasy, pretože klub i ostatní fanúšikovia na týchto jednotlivcov opäť kruto doplatí. Klub zároveň informuje, že v prípade, ak by sa akýkoľvek podobný prejav zopakoval, bude nekompromisne postupovať v rámci všetkých legislatívnych možností. Vážime si podporu všetkých fanúšikov a samozrejme sme si vedomí, že hnacím motorom atmosféry je kotol (C-sektor), ktorý na štadióne vytvára fantastickú atmosféru a preto nedopusťme, aby jednotlivci kazili fantastickú prácu či už kotla, všetkých fanúšikov a hráčov," uvádza sa na webe Slovana.

Z pohľadu klubu je veľmi dôležité vysvetliť otvorene fanúšikom ŠK Slovan, o ktoré rasistické prejavy sa konkrétne v spomínaných zápasoch jednalo:

Sutjeska Nikšič – ŠK Slovan Bratislava: V 64.minúte zápasu fanúšikovia ŠK Slovan v sektore hostí spievali pokrik: „ŠK Slovan majster ligy, Nitra buzerantská je, Trnava sú poľskí židi a Košice do p...“. Podľa rozhodnutia UEFA sa fanúšikovia dopustili homofóbiou a antisemtizmom.

ŠK Slovan Bratislava – KF Feronikeli: V 26.minúte zápasu fanúšikovia ŠK Slovan v sektore C203 roztiahli transparenty, ktoré však UEFA nevyhodnotila ako závadné, avšak spoza nich skupina asi 10 fanúšikov kričala pokrik „Ubij, ubij, ubij shiptara, shiptara (preklad: zabi, zabi, zabi šiptara – pričom šiptar je urážlivý pojem na Albánca). Podľa rozhodnutia UEFA sa fanúšikovia dopustili diskriminácie voči Albáncom a zároveň vyzývali k násiliu voči etnickej skupine.

Voči klubu existuje však aj rozhodnutie za zápas s PAOK

ŠK Slovan Bratislava informuje, že aj ďalší domáci zápas UEFA Europa League s Wolverhampton Wanderers je ohrozený z hľadiska návštevy fanúšikov. UEFA doručila klubu dňa 30.8.2019 rozhodnutie za domáci zápas ŠK Slovan Bratislava - PAOK, ktoré nariaďuje klubu nasledovný trest:

1. Odohrať ďalší zápas UEFA organizovaný klubom bez divákov

2. Finančnú pokutu vo výške 50.000 Eur.

Na základe tohto rozhodnutia podal klub v stanovenej lehote odvolanie v zastúpení advokáta JUDr. Juraja Kuráňa CSc.. V tejto situácii musí klub čakať na rozhodnutie UEFA vo veci odvolania klubu.

Z pohľadu klubu je pre nás veľmi dôležité aj v tejto veci otvorene vysvetliť fanúšikom ŠK Slovan, o ktorý rasistický prejav sa konkrétne jednalo:

V 79.minúte zápasu fanúšikovia ŠK Slovan v sektoroch C103, C104, C203, C204 opätovne vykrikovali pokrik „Cigánske k..y“. Pokrik smerovali ku gréckym hráčom a fanúšikom. Podľa rozhodnutia UEFA je tento pokrik diskriminujúci voči Rómom a správanie fanúšikov bolo označené ako xenofóbne.
zdroj: https://www.skslovan.com/clanok7234-Rozhodnutie_UEFA_za_spravanie_fanusikov.htm

Tomáš Magáth

Tomáš Magáth

Viac článkov od autora