Články - 04.10.2019 18:18

Zápas Dudelange s Karabachom narušila politická provokácia

Richard Weinfortner Autor: Richard Weinfortner | Zdroj: sita/youtube

Zápas A-skupiny futbalovej Európskej ligy 2019/20 medzi luxemburským F91 Dudelange a azerbajdžanským FK Karabach Agdam patril medzi najmenej atraktívne vo štvrtkovom programe. Súboj na Štadióne Josyho Barthela v Luxemburgu sledovalo iba 3005 divákov, ale napokon upútal pozornosť európskych aj svetových médií. Nie však futbalovými témami. V 31. minúte stretnutia priletel nad hraciu plochu dron s vlajkou Náhorného Karabachu, teda územia, na ktorom žijú prevažne Arménci, ale leží v Azerbajdžane a je zdrojom dlhodobého konfliktu medzi spomenutými krajinami.

Futbalisti Karabachu v momente incidentu viedli 2:0 a kráčali za prvým víťazstvom v aktuálnej edícii súťaže. Po tom, čo uvideli nad ihriskom dron s vlajkou sa však poriadne rozzúrili a snažili sa ho zneškodniť loptou. Tento zámer im nevyšiel a hlavný rozhodca John Beaton zo Škótska duel radšej prerušil. Emócie musel upokojovať takmer polhodinu, počas ktorej sa na sociálnej sieti Twitter objavil príspevok z dielne azerbajdžanského klubu s textom: "Karabach je jedným z historických regiónov Azerbajdžanu," ktorý bol zvýraznený troma výkričníkmi.

Hráči hostí mohli byť po zápase spokojní s výsledkom. V hlavnom meste Luxemburska triumfovali 4:1 a v tabuľke A-skupiny sa posunuli na druhé miesto za suverénnu Sevillu. Provokatérom zároveň poslali jasný odkaz, keď sa po stretnutí odfotografovali s azerbajdžanskou vlajkou pred sektorom fanúšikov Karabachu.

Konflikt v regióne Náhorného Karabachu vypukol v roku 1988 a hoci Azerbajdžan s Arménskom o šesť rokov neskôr podpísali prímerie, napätie v oblasti trvá doteraz. Boje v roku 2016 si vyžiadali desiatky obetí a politické nezhody sa prenášajú aj do futbalu. Príkladom je májový incident, keď arménsky stredopoliar Henrich Mchitarjan odmietol nastúpiť na finálový duel Európskej v azerbajdžanskom Baku z obáv o svoju bezpečnosť.

FK Karabach sídlil pôvodne v meste Agdam, ale v dôsledku konfliktu musel opustiť Náhorný Karabach a ešte v roku 1993 sa presťahoval do metropoly Baku.

Richard Weinfortner

Richard Weinfortner

Viac článkov od autora