Články - 21.08.2020 18:37

Keď Taliani naposledy triumfovali, Conte aj Lopetegui ešte hrávali

Richard Weinfortner Autor: Richard Weinfortner | Zdroj: huste.tv/youtube

Tohtosezónna Európska liga v priebehu 15 dní preletela z osemfinálovej fázy až do finálového predvečeru a posledný duel obstará Inter Miláno proti Seville. Stávkové kancelárie o čosi viac veria talianskemu mužstvu, ktoré počas zhustenej cesty vyradilo Getafe, Leverkusen a Šachťar. Priazeň tipérskej komunity je však na stranu Talianov naklonená len minimálne. Sevilla si v rovnakom období poradila s AS Rímom, Wolverhamptonom a Manchestrom United, čo sa na prvé počutie môže javiť ako náročnejšia cesta.

Kým Inter do tejto spoločnosti zostúpil z Champions League, Sevilla je neodmysliteľnou súčasťou Európskej ligy a ovládla päť z jej ostatných 13 ročníkov. Naposledy sa tešila v roku 2016 a okrem nej v tomto miléniu na trón druhej najprestížnejšej súťaže dvakrát vystúpilo Atlético Madrid. Dlho sa tam však nedostal žiaden z účastníkov Serie A. Naposledy ešte v 90. rokoch, ktoré možno označiť za taliansku žatvu. Na prelome desaťročí Neapol žezlo odovzdával Juventusu, ten Interu a dvakrát sa tam vyskytla aj Parma. V roku 1998 vyhrali naposledy Milánčania, o rok neskôr spomenutý parmský celok a nasledovalo dlhé čakanie.

Dvadsaťjeden rokov čakania znepríjemnil fakt, že Európsku ligu v tomto období vyhral tím z Ruska, Turecka, Holandska, Portugalska či Ukrajiny. Oproti týmto všetkým národom majú Taliani rozhodne ligu kvalitnejšiu. Keď nahliadneme do kádrov dnešných finalistov, až osem hráčov v čase posledného talianskeho víťazného finále nežilo. Milan Škriniar mal zakrátko osláviť svoje štvrté narodeniny a tréneri Conte aj Lopetegui boli ešte aktívnymi hráčmi. Žiaden celok z Apeninského polostrova sa dokonca od roku 1998 nedostal ani do finále a minimálne v tomto ohľade zverenci Antonia Conteho mizériu ukončili. Budú však chcieť viac. Súťažnú prehru nezaknihovali v ostatných jedenástich zápasoch, no sevillská séria je ešte dlhšia. Nezdolaná je od februára, čo znamená v dvadsiatich dueloch. Nič na tom nemení ani fakt, že až deväťkrát sa zrodila remíza.

Richard Weinfortner

Richard Weinfortner

Viac článkov od autora