Články - 18.09.2020 08:26

Za sebou to už majú aj premožitelia Žiliny a Ružomberka

Richard Weinfortner Autor: Richard Weinfortner | Zdroj: huste.tv

S výnimkou Dunajskej Stredy, slovenské mužstvá v tomto ročníku pohárovej Európy veľmi neprerazili a získané body do fortunaligového koeficientu sú žalostne nízke. Čo mrzí ešte viac, Slovan, Žilina aj Ružomberok stroskotali na súperoch, ktorí nie sú práve európskou elitou a pri trochu priaznivejšej konštalácii hviezd by boli poraziteľné. Dôkazom je aj to, že hneď v ďalšej fáze súťaže stroskotali.

ŠK Slovan v prvom rade administratívne vypadol na Klaksvíku. Klub z Faerských ostrovov si vďaka kontumácii vybojoval právo vyzvať v ďalšej fáze Champions League švajčiarsky celok Young Boys Bern, proti ktorému si hanbu nespravil a v posledný augustový víkend mu podľahol 1:3. Zosunul sa tak do Európskej ligy, kde to má ešte len pred sebou. Budúci týždeň si Faerčania zahrajú s Dinamom Tbilisi, no to už belasých táto súťaž zaujímať nebude. Môže za to nečakaná prehra vo fínskom Kuopiu, kam slovenský šampión ochotne cestoval v pozícii favorita. Veď fínska liga je podľa koeficientov UEFA ešte o trinásť priečok nižšie ako slovenská, pod Luxemburskom či Lichtenštajnskom.

Žilinčania ani Ružomberčania už možnosť na reparát v menej prestížnej súťaži nedostali, no za sebou to majú aj ich premožitelia. Waleské kluby sa zvyčajne ďaleko neprebojujú, čo dokázali The New Saints aj tento raz. Na výhru 3:1 proti Žiline nenadviazali, a to im žreb do cesty postavil veľmi hrateľného súpera z Faerských ostrovov. V Torshavne však TNS prehrali 2:3 po penaltách a európske účinkovanie tým skončilo. V prípade švajčiarskej Ženevy možno hovoriť o smole pri žrebe. Nastúpila totiž proti francúzskemu Stade de Reims. Hoci mal FC Servette výhodu domáceho prostredia a zohral vyrovnaný duel, šiestemu celku minulej sezóny Ligue 1 podľahol 0:1.

Radosť nášmu fanúšikovi tak spravila len Dunajská Streda, ktorá zohrala výborný zápas proti Jabloncu a na domácej pôde ho zdolala 5:3 po predĺžení. DAC predviedol všetko, čo ho zdobí v slovenskej lige, a po účastníkovi skupinovej fázy Európskej ligy 2018/19 sa môže tešiť na účastníka play-off tejto súťaže z minulej sezóny. Narazí na LASK Linz. Predĺženie v MOL Aréne bolo jedným zo šiestich, ktoré ponúkol bohatý štvrtkový program. Najväčšia divočina prebiehala v srbskej Vojvodine, kde TSC Bačka Topoľa remizoval s rumunským FSCB 6:6 a o postupe bývalej Steauy rozhodli až penalty. V predĺžení padli až štyri góly a k videniu boli aj dve červené karty.

Medzi najväčšie prekvapenia dňa možno zaradiť vypadnutie kazažskej Astany a ruského Dinama Moskva. Šesťnásobný majster Kazachstanu doma prehral s čiernohorskou Budučnostou Podgorica 0:1, kým ruský gigant padol v Gruzínsku proti Lokomotivu Tbilisi pomerom 1:2. Nečakane sa natrápil aj Tottenham, ktorý v 80. minúte v bulharskom Plodive prehrával o gól, no skóre otočil na konečných 2:1. Proti moldavskému Sf.Gheorghe bol jednoznačným favoritom aj Partizan Belehrad, ktorý si účasť v ďalšom predkole zabezpečil jediným gólom, streleným v predĺžení. Kým Jablonec na Žitnom ostrove zlyhal, Liberec českú vlajku v hre udržal. V litovskej Riteriai vyhral presvedčivo 5:1.