Články - 24.09.2020 22:00

Prehra DAC sa zapíše do histórie

Tomáš Magáth Autor: Tomáš Magáth | Zdroj: huste.tv

FC DAC Dunajská Streda sa v rámci 3. predkola Európskej ligy predstavil na pôde rakúskeho LASKu Linz. 

Futbalisti Dunajskej Stredy cestovali do Linzu s parádnou vizitkou lídra Fortuna ligy, ktorý v tejto sezóne v deviatich zápasoch zakaždým zvíťazil s výsledným skóre 32:10. Zápas 3. predkola Európskej ligy však zverenci Bernda Storcka vonkoncom nezvládli. Keď v 55. min domáci Husein Balic zvýšil na 6:0 pre LASK, tím DAC bol zrelý na uterák.

Výsledná prehra 0:7 je druhá najvyššia v podaní slovenského zástupcu v pohárovej Európe v histórii modernej samostatnosti. V roku 2003 v 1. kole vtedajšieho Pohára UEFA prehral Matador Púchov na trávniku slávneho FC Barcelona 0:8. Lenže proti sebe mali absolútnu svetovú elitu. Tri góly domáceho tímu vtedy strelil legendárny Brazílčan Ronaldinho, ďalšie dva pridali súčasný tréner španielskej reprezentácie Luis Enrique aj Argentínčan Javier Saviola.

Vo štvrtok v Linzi načal Dunajskú Stredu mladý rakúsky útočník Marko Raguž, ktorého zásluhou domáci už v 16. min viedli 2:0. Už v 22. min mohol 22-ročný rakúsky mládežnícky reprezentant dovŕšiť hetrik, ale jeho hlavička skončila tesne vedľa žrde bránky DAC. Potom hostia opticky vyrovnali hru, ale domáci uragán po prestávke odfúkol všetky ich nádeje. Štyri góly v rozpätí deviatich minút ešte pred hodinou hry a bolo definitívne rozhodnuté. Výsledok pečatil v 77. min iba 19-ročný Thomas Sabitzer

"Nechcem hovoriť o detailoch tejto prehry. Doteraz sme mali fantastickú sezónu, ale toto bol príliš silný súper. Máme mladé mužstvo, urobili sme veľa chýb. Musíme sa vedieť poučiť z takýchto prehier. Teraz treba mužstvu zdvihnúť psychiku, povzbudiť ho a pripraviť na ďalší zápas akoby sa nič nestalo," povedal Bernd Storck. Po chvíli ešte dodal: "Brániť musí celé mužstvo, dostali sme gól aj zo štandardnej situácie. Nesmieme dostávať také góly, ale stáva sa to."

Domáci tréner Dominik Thalhammer uviedol: "Pôsobili sme suverénne. V prvom polčase sme ešte mali mierne problémy, ale v druhom polčase to bolo oveľa lepšie. Kontrolovali sme zápas, Dunajská Streda mala iba jednu - dve šance, ale neboli veľmi výrazné. Čaká nás zrejme Sporting Lisabon. Určite to bude veľká výzva."

Kapitán Dunajskej Stredy Zsolt Kalmár doteraz v sezóne až sedemkrát rozvlnil sieť, ale v Linzi vyšiel rovnako ako všetci spoluhráči naprázdno. "Spolu vyhrávame a spolu aj prehrávame. Chyby sa stávajú. Nechcem konkretizovať, kto ich urobil. Vedeli sme, že súper je dobrý a má skúsenosti. Určite sa budeme znova zlepšovať," povedal Kalmár.

Dôležitým okamihom zápasu bola červená karta panamského obrancu v službách Dunajskej Stredy Césara Blackmana, ktorá prišla v 48. min za stavu 0:3 z pohľadu hostí, Blackman kopol pod koleno stredopoliara LASK Reného Rennera. "Červená karta? Bolo to jasné vylúčenie. Súper bol rýchlejší, ale Blackman ho nechcel zavraždiť alebo zraniť. Budúci rok sa vrátime silnejší," zhodnotil tréner Storck.

FK DAC 1904 Dunajská Streda bol posledný slovenský zástupca vo futbalovej Európe v sezóne 2020/2021. Slovenské tímy sa tento rok rozlúčili ešte pred začiatkom októbra, zatiaľ čo vlani Slovan Bratislava odohral šesť zápasov v skupinovej fáze EL a skončil až v polovici decembra. "Je to veľká škoda. Po minulom roku zasvietilo svetlo Slovan, dúfali sme, že skupinová fáza bude pre slovenské tímy niečo pravidelné.. Realita je však taká, že treba tvrdo pracovať a posúvať sa na vyššiu úroveň. Linz ukázal Dunajskej Strede, kde je rakúsky klubový futbal," uviedol expert RTVS Stanislav Angelovič v pozápasovom štúdiu.

Tomáš Magáth

Tomáš Magáth

Viac článkov od autora