Články - 30.10.2020 14:47

V Holandsku to žilo: gól brankára či tri penalty proti domácim

Richard Weinfortner Autor: Richard Weinfortner | Zdroj: huste.tv/Twitter
Christopher Wernitznig

V týždni mala väčšina holandských mužstiev o program postarané. Okrem štyroch zástupcov v pohárovej Európe sa hral aj domáci Pohár, v ktorom sa viacerí papieroví favoriti natrápili. Virálom sa v európskom futbalovom prostredí stali najmä videá z vystúpení rotterdamských mužstiev. Feyenoord sa v Európskej lige neúspešne konfrontoval s rakúskym Wolfsbergerom, kým jeho menší mestský rival Sparta bojovala na pôde Haagu. V prvom prípade sa najdiskutovanejšou postavou stal srbský rozhodca Srdijan Jovanović, v druhom brankár Luuk Koopmans.

Začnime tou sledovanejšou konfrontáciou, v ktorej Feyenoord utrpel prvú sezónnu prehru a zároveň potvrdil nepresvedčivý vstup do skupinovej fázy Európskej ligy. K remíze s Dinamom Záhreb pridal prehru 1:4 s Wolfsbergerom. Tretiemu tímu rakúskej ligy z minulej sezóny však mimoriadne pomohol rozhodca, ktorý v jeho prospech nariadil až tri pokutové kopy. Ak by duel viedol iný z jeho kolegov, možno by neodpískal ani jednu a udeľoval by skôr karty za filmovanie. Už len samotné tri penalty za zápas sú témou. To treba znásobiť faktom, že sa všetky kopali proti domácim a tým bol navyše slávny celok v celoeurópskom meradle.

​Arbiter Srdijan Jovanović figuruje v zoznamoch FIFA od roku 2015 a v prebiehajúcej sezóne si už zapískal aj Champions League či dva duely Ligy A v Nations League. Po štvrtkovom stretnutí budú však jeho verdikty skúmané. Vo 4. aj 12. minúte naletel Christopherovi Wernitznigovi na veľmi ochotné pády v pokutovom území. Za oba zákroky navyše udelil žltú kartu a hosťujúci kapitán Michael Liendl vďaka tomu položil základ svojho hetriku. Ten skompletizoval gólom z hry, aj preto poslednú penaltu doprial Dejanovi Joveljićovi. To sa zase rozhodcovi nepáčilo počínanie brankára vo vzdušnom súboji a odpískal málo vídaný faul po zrážke s hlavičkujúcim útočníkom.

Kým rakúsky tím to s Rotterdamčanmi vyriešil rozdielom troch gólov, Ado Den Haag sa trápil až do posledných sekúnd. Ten zvyčajne svoju cestu Pohárom končí skoro, no pre tento raz prvým kolom prešiel. Ešte v 94. minúte pritom prehrával so Spartou 0:1, no brankár Luuk Koopmans prežil sen mnohých gólmanov. Posledný rohový kop zápasu pristál na jeho hlave a upratal ho do siete. Duel sa vďaka nemu dostal do predĺženia a po ňom až ku penaltám. V nich 26-ročný hrdina svoj výkon korunoval vychytaným víťazstvom a postupom Haagu.