Články - 03.11.2020 19:41

Zúfalý cyperský gigant vymenil piatich trénerov za rok

Richard Weinfortner Autor: Richard Weinfortner | Zdroj: huste.tv/Instagram

Cyperský futbalový klub APOEL Nikózia dokázal za ostatných desať rokov zmeniť pohľad na svoju domácu súťaž, rapídne zvýšil jej koeficient v rebríčkoch UEFA a sám sa dostal od roku 2009 štyrikrát do skupinovej fázy Ligy majstrov a štyrikrát do Európskej ligy. V druhej najprestížnejšej európskej súťaži si minulý rok zahral šestnásťfinále, no v novej edícii nedokázal preniknúť ani do skupiny. Mohol za to už záver minulej ligovej sezóny, kedy 28násobný šampión zaostal o šesť bodov za lídrom, obsadil "až" tretiu priečku a v predkole stroskotal na Slovane Liberec. Tak ako úspechy, aj horšie obdobia patria k futbalu, no s týmto konkrétnym sa Cyperčania zmieriť nehodlali. Výpoveďou to spoznali až štyria tréneri.

Nápravu sa najnovšie pokúsi zjednať 61-ročný Mick McCarthy, ktorý v minulosti viedol Sunderland, Wolverhampton a dvakrát aj írsku reprezentáciu. Ide už o piateho trénera APOEL-u za ostatných pätnásť mesiacov. Sezónu 2019/20 tento tím začínal s Nemcom Thomasom Dollom, ktorý bol odvolaný počas zimy a na jeho stoličku sa ako dočasné riešenie dostal asistent Loukas Chatziloukas. Tomu veľa dôvery vedenie neprejavilo, angažovalo Nóra Kareho Ingebrigtsena, čo vyhodnotilo ako omyl už po ôsmich stretnutiach. Vo februári tohto kalendárneho roka sa po vyše desiatich rokoch do klubu vrátil grécky stratég Marinos Ouzounidis. Nikózia sa nachádzala na desiatom mieste štrnásťčlennej tabuľky, čo bol neprijateľný stav. Jeden odkoučovaný duel si opäť pripísal spomenutý "caretaker" Chatziloukas a po ňom sociálne siete predstavili McCarthyho.

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

Príspevok, ktorý zdieľa APOEL FC (@apoelfcofficial),

Rodák z Anglicka s írskym pasom trénoval národný tím Írska na prelome milénií a dostal ich na MS 2002. Potom svoj životopis obohatil o 138 zápasov v Premier League a ďalších 442 v League Championship, aby sa v novembri 2018 vrátil naspäť na reprezentačnú stoličku a vymenený bol tesne pred barážovým zápasom o EURO 2020 proti Slovensku. Teraz má pred sebou náročnú úlohu vysporiadať sa s tlakom Cyperčanov, ktorí sa odmietajú stotožniť s hluchejším obdobím svojho mužstva a na aktuálnych deväť bodov z ôsmich kôl potrebujú čím skôr zabudnúť.

Richard Weinfortner

Richard Weinfortner

Viac článkov od autora