Články - 06.11.2020 11:28

Nezačali ideálne. Pražania vo štvrtok likvidovali veľkokluby

Richard Weinfortner Autor: Richard Weinfortner | Zdroj: huste.tv

Český futbal má v tohtoročnej pohárovej Európe trojnásobné zastúpenie, no po úvodných dvoch kolách lamentoval nad tým, ako málo bodov zbierajú. Sparta bola na "nule", Liberec vyhral raz a rovnako päťdesiatpercentnú úspešnosť mala aj Slavia. Štvrtok však priniesol rapídne zvýšenie sebavedomia, o čo sa postarali mužstvá z hlavného mesta. Čelili síce popredným tímom kontinentu, no s pozíciou zápasového outsidera sa odmietli zmieriť.

Slavia Praha začala skupinovú časť prehrou s izraelským Hapoelom Beer Sheva, pričom ťažšie duely ešte len mali prísť. Minulý týždeň však pokorila Bayer Leverkusen 1:0 a tento štvrtok zdolala aj francúzsky Nice. "Zošívaní" čelili súperovi z piatej najlepšej ligy Európy, ako hovoria koeficienty UEFA, a ich káder navyše preriedil koronavírus. Priestor tak dostali aj menej vyťažovaní hráči, ktorí sa parádne odvďačili. Víťazstvo zariadil dvojgólový Jan Kuchta, ku ktorému sa pridal osemnásťročný Senegalčan Abdallah Sima. Nice len dvakrát stiahlo dvojgólové manko na rozdiel jedného gólu a český zástupca tak vyhral 3:2. Vďaka tomu je v polovici zápasového programu na čele skupiny C.

Ešte horšie na tom po úvodných dvoch kolách bola Sparta Praha, ktorá nezískala ani bod a pritom mala nelichotivé skóre 1:7. Po prehrách s Lille a AC Milánom si však vyšliapla na slávny Celtic Glasgow. Žiaril Lukáš Juliš, ktorý sa predviedol hetrikom a práve jeho dva góly znamenali pre Pražanov polčasový náskok dvoch gólov. Po hodine hry síce skórovali aj domáci Škóti a naznačili, že dianie ešte hodlajú zdramatizovať, no Sparťania nič také nedovolili. Citeľnú streleckú prevahu zdokumentoval v 77. minúte Juliš a v nadstavení Ladislav Krejčí. Zverenci Václava Kotala sú stále za talianskym a francúzskym klubom, ale postupové nádeje už sú oveľa väčšie ako po dvoch kolách.

Liberec radostný deň českého futbalu nedoplnil a na pôde Hoffenheimu prehral 0:5. Kompletnému 92-gólovému štvrtkovému programu sme sa venovali v samostatnom článku.