Články - 15.04.2021 19:51

Žiadne zakrývanie úst. Seedorf vidí riešenie rasistických kontroverzií

Richard Weinfortner Autor: Richard Weinfortner | Zdroj: huste.tv/youtube

Desaťzápasový trest a s ním vynechanie európskeho šampionátu pre českého futbalistu Ondřeja Kudelu vyvolalo rozruch po celom svete a názory naň sa rôznia. Podľa niektorých je rasizmus neospravedlniteľný a stopér Slavie Praha by si zaslúžil aj dlhšiu stopku. Iní sa odvolávajú na prezumpciu neviny, keďže ho neusvedčil žiaden preukázateľný záber kamery ani zvuk ruchového mikrofónu. UEFA pravdepodobne vychádzala z predpokladu, že Glena Kamaru niečo do nepríčetnosti rozčertiť muselo, on sám už komunikuje cez svojho právnika a tvrdí, že ho protihráč počastoval vulgárnymi a rasistickými slovami.

Konflikt zo zápasu Glasgow Rangers - Slavia Praha je témou po celej Európe a prichádzajú dokonca aj návrhy riešení. Pre rasistického futbalistu je totiž veľmi jednoduché zakryť si ústa a v tichosti o samote protihráčovi povedať prakticky čokoľvek. Bývalý výborný záložník Clarence Seedorf tvrdí, že by kartu a trest udelil už len za to. Pokiaľ má totiž futbalista potrebu skrývať svoju komunikáciu s protihráčom, určite nebude s kostolným poriadkom. Je tam navyše silný predpoklad, že budú vyslovené veľmi nevhodné slová a 45-ročný Holanďan by preto na takéto momenty nazeral mimoriadne prísne.

"Bavíme sa o športe, ktorý by mal byť čo najviac transparentný. Prečo si zakrývať ústa, keď cítim potrebu niečo povedať súperovi?" pýta sa bývalý hráč Ajaxu Amsterdam, Realu Madrid či dvoch najslávnejších milánskych klubov. Sám je rodákom zo Surinamu a rasizmus vnímal počas svojej aktívnej kariéry aj po jej skončení. Súhlasí preto s názorom, že tento problém treba začať poriadne a vecne riešiť. Rozhodca nemá možnosť ustriehnuť komunikáciu medzi ktoroukoľvek dvojicou z 22 mužov na trávniku. Zmena pravidiel by však vytvorila možnosť riešiť aj podozrenia z vulgárnych či dokonca rasistických poznámok.

Richard Weinfortner

Richard Weinfortner

Viac článkov od autora