Články - 27.05.2021 01:43

Penaltovú drámu vo finále Európskej ligy rozhodli brankári

Tomáš Magáth Autor: Tomáš Magáth | Zdroj: Huste.tv

Hráči španielskeho tímu Villarreal CF sa stali víťazmi futbalovej Európskej ligy v sezóny 2020/2021. V stredajšom finálovom stretnutí v poľskom Gdansku zverenci trénera Unaia Emeryho zdolali anglický tím Manchester United až po dlhom rozstrele zo značky pokutového kopu. V riadnom hracom čase sa duel skončil nerozhodne 1:1, gól potom nepadol v predĺžení. V jedenástkovom rozstrele uspeli na oboch stranách všetci hráči z poľa, súboj brankárov v jedenástej sérii vyšiel lepšie Villarrealu a argentínsky gólman Gerónimo Rulli rozhodol, keďže španielsky gólman David de Gea v službách Angličanov svoju penaltu nepremenil.

Villarreal CF sa v stredu premiérovo predstavil vo finálovom súboji v pohárovej Európe, v minulosti sa raz dostal do semifinále Ligy majstrov, raz v Pohári UEFA a dvakrát v Európskej lige. Triumfom po rozstrele si pripísal premiérovú nadnárodnú trofej. Manchester United pred stredajším finále už trikrát vyhral LM a v jari 2017 aj Európsku ligu, ešte v roku 1991 aj Pohár víťazov pohárov. Keďže v stredu v Poľsku prehral, do klubovej vitríny nepridal ďalší pohár. Zaujímavosťou je, že kouč víťazov Unai Emery v minulosti triumfoval v Európskej lige trikrát s iným španielskym tímom FC Sevilla.

Futbalisti anglického Manchestru United mali počas väčšiny duelu viac z hry, v prvom polčase však nemal vážnejšiu príležitosť a súper na vedúci gól premenil jediný strelecký pokus do priestoru bránky. Na priamy kop Daniela Pareja si nabehol Gerard Moreno a Villarreal viedol 1:0. Po zmene strán sa "červení diabli" dočkali, keď lopta sa v pokutovom území dostala až k uruguajskému legionárovi Edinsonovi Cavanimu a ten vyrovnal na 1:1. V ďalšom priebehu duelu si obaja súperi ešte vypracovali niekoľko sľubných príležitostí, neboli to však stopercentné príležitosti a skóre sa už nezmenilo. Gól potom nepadol už ani v predĺžení, preto prišli na rad pokutové kopy a v nich mimoriadna dráma.

V rozstrele na strane Villarrealu postup nezaváhali Gerard Moreno, Dani Raba, Paco Alcácer, Alberto Moreno, Dani Parejo, Moi Gómez, Raúl Albiol, Francis Coquelin, Mario Gaspar aj Pau Torres, na strane United zase Juan Mata, Alex Telles, Bruno Fernandes, Marcus Rashford, Edinson Cavani, Fred, Daniel James, Luke Shaw, Axel Tuanzebe aj Victor Lindelöf. Všetci títo hráči skórovali, aj keď brankári boli viackrát blízko k tomu, aby lopte zabránili pri ceste do siete. Prišiel tak na rad priamy súboj gólomanov. Gerónimo Rulli prekonal svojho náprotivka Davida de Geu, ten však potom nedokázal poslať loptu za Argentínčana.

Finále futbalovej Európskej ligy 2020/2021 - Gdansk (Poľ.)
Villarreal CF (Šp.) - Manchester United (Angl.) 1:1 po predĺžení (1:1, 0:0), na pokutové kopy: 11:10
Góly: 29. G. Moreno - 55. Cavani