Novinky - 28.12.2020 20:28

Sklamanie vo futbalových Košiciach, vidina postupu sa vzďaľuje

Richard Weinfortner Autor: Richard Weinfortner | Zdroj: huste.tv

Naprieč celou Európou, najväčšie mestá jednotlivých krajín majú svoje zastúpenie aj v najvyššej futbalovej súťaži. Na Slovensku to momentálne úplne neplatí a nápravu sa snažili zjednať Košičania. Tí sformovali svoj futbalový klub pod novou značkou, s prehľadom postúpili z východoslovenskej tretej ligy do druhej najvyššej súťaže, no v nej ostávajú postupové ambície zatiaľ nenapĺňané. Celok z metropoly východu zimuje na piatom mieste, pričom na lídra z Banskej Bystrice stráca trinásť bodov. Nespokojnosť vedenie dokumentovalo odvolaním trénera Mareka Fabuľu, ktorého nahradila dvojica Branislav Benko a Peter Šinglár, no z posledných šiestich jesenných duelov vyhrali Košičania jediný.

Osobitným sklamaním bolo posledné kolo pred zimnou prestávkou, v ktorom Košice na domácej pôde podľahli Popradu 0:1. Súper sa pritom nachádza v zóne zostupu a šlo preňho len o tretie víťazstvo zo 14 kôl. "Mužstvo zabudlo hrať futbal za jeden týždeň. Je to normálne? Vedeli sme, že Poprad u nás zaparkuje autobus. Vyšla im jedna akcia a dali gól. Čo z toho, že sme búšili, že sme nastrelili žrď? To je nič. Nedokážeme loptu pretlačiť do brány, hoci aj silou. To je neospravedlniteľné. A môžeme si navrávať čo chceme, toto je momentálne sila košického futbalu. Pokiaľ tu nepríde k zmene štyroch - piatich hráčov, na jar budeme hrať o záchranu a nie o postup," rozhorčoval sa na začiatku decembra pre web futbal.sk kouč Branislav Benko. Jeho zverenci pritom mali sľúbenú špeciálnu motiváciu, ak záverečné tri kolá zvládnu. Druhý Liptovský Mikuláš, priebežne držiaci miestenku do baráže, v poslednom kole prehral, no namiesto piatich bodov východniari strácajú osem.

Počas zimy sa zrejme v kádri FC Košice budú diať početné a výrazné zmeny. Tréner pre rovnaký zdroj naznačil, že sa mu nepáči nedostatočné zapálenie pre klubové farby od niektorých hráčov, ktorí sa narodili v inom regióne a svoje súčasné druholigové pôsobisko vnímajú ako dočasnú zastávku v dlhej kariére. Časť pozornosti pritom môže byť venovaná aj staršiemu dorastu. Po zániku FC VSS Košice síce mesto o svoju akadémiu prišlo a s ňou aj o časť financií, no starší dorastenci sú po desiatich zápasoch II. ligy východ stopercentní a pracujú na postupe medzi elitu v kategórii do devätnásť rokov. Takmer identicky si vedú aj mladší dorastenci, rovnako v druhej najvyššej súťaži. Posily do Čermeľa však môžu mať aj zvučnejší charakter. Už počas leta zaujal zisk brankára Matúša Kiru a Jozefa-Šimona Turíka z Michaloviec, návrat Michala Joneca z Ružomberka či angažovanie Mateja Jakúbeka z Trnavy.

Richard Weinfortner

Richard Weinfortner

Viac článkov od autora