Články - 15.08.2019 16:51

Liga majstrov bez Celticu a Porta. Oslavovali Rumuni a Rusi

Zdroj: huste.tv/youtube

Veľa vody síce v Lige majstrov zvyčajne nenamútili, no napriek tomu sú považovaní za stabilných účastníkov tejto súťaže. V novej sezóne však nebude súčasťou žiadnej základnej skupiny Celtic Glasgow ani FC Porto. Rozhodol o tom už predposledný kvalifikačný dvojzápas v bojoch o prestížnu súťaž a oslavovalo sa v rumunskej Kluži a ruskom Krasnodare.

Porto obsadilo v portugalskej lige minulý rok druhé miesto a svoju miestenku v Champions League preto muselo obhájiť v predkole. V skupinovej fáze pritom nechýbalo osem rokov, z toho päťkrát prešlo do vyraďovacích bojov. Tento raz sa mu do cesty postavil Krasnodar, bronzový tím ostatného ročníka ruskej ligy. Na ruskej pôde pritom Portugalčania vyhrali 1:0 a nič nenasvedčovalo tomu, že by mali mať seriózne problémy. Lenže v domácej odvete prehrávali už v 34. minúte trojgólovým rozdielom. Porto vyslalo za zápas až 25 streleckých pokusov a po zmene strán znížilo na 2:3, avšak vyšší počet gólov na ihrisku súpera poslal do play-off súpera.

Glasgowský Celtic je v porovnaní s Portom menej pravidelným účastníkom Ligy majstrov. Za ostatných desať rokov si zahral skupinovú fázu štyrikrát a ďalších šesť ročníkov absolvoval v menej prestížnej Európskej lige. Tá ostáva ako posledná nádej aj tento raz. Môže za to CFR Kluž, ktorá bojuje len o svoju historicky štvrtú účasť v najprestížnejšej európskej klubovej súťaži. Aj v tomto prípade začal mať favorit problémy až v domácej odvete. V Rumunsku remizoval 1:1 a desať minút pred koncom zápasu v Celtic Parku viedol jednogólovým rozdielom. Lenže potom prišli pred 50-tisícovou kulisou pre domácich hororové chvíle. Najprv Billel Omrani, bývalý hráč Marseille, vyrovnal na 3:3 a postupové karty dal do rúk Kluže. V nadstavenom čase pochoval aj poslednú nádej zeleno-bielych George Tucudean víťazným gólom.