Články - 05.05.2020 15:11

Najlepšie strieľajúce národy v LM - vysoko Holanďania, nízko Taliani

Richard Weinfortner Autor: Richard Weinfortner | Zdroj: huste.tv/Facebook

Facebooková stránka Oh My Goal potešila svojich sedem miliónov fanúšikov zaujímavou infografikou, v ktorej ukázala, ako sa vyvíjali strelecké štatistiky jednotlivých národov v UEFA Champions League. Ide o celkom zaujímavý prehľad a zaujal aj konečný výsledok. Prvé dve miesta pritom veľkým prekvapením nie sú. Nemecko a Španielsko v popredí sú očakávaným javom a hneď za ne sa dostali strelci z Brazílie. Piate miesto obsadili Holanďania, ktorí tak predčili Angličanov aj Talianov. Do prvej desiatky prekĺzli napríklad Škóti a veľa na nich nestrácajú ani Švédi či Maďari.

Ako chronologicky spracovaná grafika ukazuje, zlaté časy maďarských strelcov prišli v 50. a 60. rokoch, pričom v popredí sa už vtedy držali Španieli, Francúzi, Argentínčania, ale aj Srbi. Šlo ešte o obdobie, kedy kluby vysokým počtom legionárov nedisponovali a cítiť tak značne je prvých šesť titulov Realu Madrid, dve finálové účasti Stade de Reims a aj obdobie, kedy vďaka Interu a AC ostala trofej tri roky v Miláne alebo silnú éru Partizanu Belehrad. Individuálne o sebe dával vedieť Eusébio, Michel Leblond, Alfredo Di Stéfano, Ernesto Grillo, Héctor Rial či José Altafini.


Finálový triumf AC Milána v roku 1963 nakopol mestského rivala a ďalšie dva ročníky opanoval Inter

Na prelome 50. a 60. rokov prichádza veľký nástup nemeckého futbalu, na čom mal podiel Dortmund, Frankfurt, Hamburg aj Karl Marx Stadt z východného bloku (dnes FC Erzgebirge Aue). O slovo sa začínali hlásiť aj Škóti a zaujímavosťou je až jedenáste miesto strelcov z Talianska. Tamojšie kluby AS Rím, Juventus či AC Miláno začali začali ďalšie úspechy na scéne Ligy majstrov respektíve Pohára európskych majstrov zbierať až o dvadsať rokov neskôr. V 60. rokoch to veľmi slušne padalo už aj Portugalčanom a Holanďanom. Žiarila Benfica s menami ako José Augusto, José Águas či Santana aj Ajax s Cruyffom, Keizerom či Swartom.

Sedemdesiate roky boli jasným upevnením vedúceho postavenia nemeckých futbalistov, ktorých tam prestrieľali najmä tí, ktorí hájili farby Bayernu. Ten triumfoval trikrát po sebe. Bol pri tom Gerd Müller, Hoeneß aj Rummenigge. Výrazne v tomto čase o sebe dávajú vedieť aj Briti, ktorí sa prepracovali rebríčkom nahor v priebehu pár rokov o dobrých pár miest a Angličania sú v 80. rokoch už štvrtí, keď sa šesť rokov na tróne striedal výlučne Liverpool, Nottingham Forest a Aston Villa. Až deväťdesiate roky prinášajú francúzsky a taliansky gólový vzostup. Úspešné obdobie do kroník zapisujú v Bayerne aj Marseille. V sezóne 2005/06 Nemecko pokorilo deväťstogólovú métu a najbližší prenasledovatelia naň strácajú vyše 200 zásahov. Tretí sú stále Holanďania, no na sile už značne strácajú. Medzi najlepších pätnásť sa v tomto čase hlásia aj Česi, ktorých ťahá najmä Baroš so Šmicerom z Liverpoolu, Rosický s Kollerom z Dortmundu a Nedvěd z Juventusu.


Z pohľadu dnešného fanúšika je Nottingham Forest pravdepodobne najprekvapivejším víťazom súťaže, a to zvíťazil hneď dva roky po sebe

Brazílii patrilo na začiatku aktuálneho milénia až dvanáste miesto, Argentína dokonca nejaký čas už v pätnásťčlennom poradí nefiguruje. Na starý kontinent sa však dostali mená ako Ronaldo, Juninho, Ronaldinho, Rivaldo, Crespo, Batistuta, Saviola, Riquelme, Verón a Juhoameričania idú bleskovo nahor. Španieli medzitým na čele výrazne okresali nemecký náskok. Za štrnásť rokov Ligu majstrov vyhral účastník Primera Division až osemkrát a od roku 2014 sú na tom strelci týchto dvoch reprezentácií veľmi podobne. Benzema s Griezmannom a Giroudom dokázali rozstrieľať Francúzov, ktorí dopĺňajú elitné kvarteto a vytvárajú veľkú priepasť pred zvyškom poradia.

Góly v Champions League do sezóny 2018/19 podľa národností:
1. Nemecko - 1171
2. Španielsko - 1086
3. Brazília - 1007
4. Francúzsko - 923
5. Holandsko - 811
6. Anglicko - 717
7. Taliansko - 690
8. Portugalsko - 653
9. Argentína - 632
10. Škótsko - 446

Richard Weinfortner

Richard Weinfortner

Viac článkov od autora